Rolnicy walczą o wyższe emerytury. System zaniża im świadczeniaJustyna Czupryniak/canva
StoryEditorKRUS

Rolnicy walczą o wyższe emerytury. System zaniża im świadczenia

08.04.2025., 13:00h

Apele rolników o zmiany w systemie emerytalno-rentowym nie milkną. Ich walka o wyższe emerytury nadal trwa, gdyż nie godzą się na zaniżanie świadczeń. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Rząd sprawę stawia jasno

Rolnicy walczą o wyższe emerytury dla dwuzawodowców

Rolnicy ze Śląska apelują o zmiany w systemie emerytalno-rentowym KRUS. Walczą o sumowanie lat składkowych w ZUS i KRUS i naliczanie emerytury proporcjonalnie do przepracowanych lat w każdym z tych systemów emerytalnych. W ich sprawie interpelację do ministra rolnictwa złożył Grzegorz Gaża, poseł PiS, który ocenia, że obecne przepisy są bardzo krzywdzące dla rolników mających poza gospodarstwami rolnymi inne zajęcia zarobkowe.

- Dlaczego osoby, które wykazują okresy ubezpieczenia w ZUS oraz w KRUS, w obliczu przejścia na emeryturę, wciąż są ofiarami systemu, który w bezwzględny sposób zaniża im świadczenia emerytalne? - pyta poseł ministra rolnictwa. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Ministerstwo rolnictwa: ZUS i KRUS to dwa odrębne systemy

Wyjaśnienia rządu obrazują sytuację tak. W naszym kraju funkcjonują dwa systemy ubezpieczenia społecznego. Pierwszy to ZUS. Tutaj wysokość emerytury zależy od sumy wpłaconych przez całe życie składek ubezpieczonego.

Drugi to system rolniczy. Nie ma on charakteru kapitałowego. Natomiast opiera się na świadczeniu. Krótko mówiąc, w KRUS świadczenie emerytalne ustala się w odniesieniu do emerytury podstawowej i nie jest ono zależne od wysokości opłaconych składek rolników. Dlatego też emerytury rolników w dużej części finansuje budżet państwa.

Jak wynika z powyższego, są dwa odrębne systemy. Każdy z nich ma inne prawa i obowiązki.

Emerytury z ZUS i KRUS: różne warunki

Rząd na apel rolników odpowiada, że wobec odrębnych praw i obowiązków beneficjentów dwóch różnych systemów ubezpieczeń - statusy ich podmiotów nie mogą być ujednolicone. Bowiem rolnicy mają swoją ustawę, zgodnie z którą emerytura rolnicza przysługuje osobie, która spełnia łącznie dwa warunki: po pierwsze, osiągnęła wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. A po drugie, podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.

Natomiast, w systemie powszechnym świadczenia emerytalne są pochodną odprowadzanych składek na ubezpieczenie emerytalne w ZUS i stąd też mogą być one ustalane bez względu na długość stażu ubezpieczeniowego.

Co z rolnikami objętymi różnymi systemami ubezpieczenia?

Ministerstwo tłumaczy, że jeśli rolnik objęty był różnymi systemami ubezpieczenia, czyli i w ZUS i w KRUS, ale nie nabył prawa do emerytury rolniczej, gdyż nie spełnił warunku co najmniej 25 lat podlegania ubezpieczeniu rolniczemu, to może:

  • kontynuować podleganie ubezpieczeniu rolniczemu, by osiągnąć wymagane 25 lat albo
  • ubiegać się o zwiększenie rolne do emerytury z systemu powszechnego. Dodajmy, że wysokość tego zwiększenia ustala ZUS i jest to po 1% emerytury podstawowej za każdy rok, w którym rolnik opłacał składki rolnicze.

Ministerstwo podsumowuje, że: 

(...) zmiany w tym zakresie wymagałyby zmian wykraczających poza system ubezpieczenia społecznego rolników i w tym należy upatrywać trudności (...).

Kto ma prawo do emerytury dla dwuzawodowca? 

Zgodnie z prawem, emeryturę rolniczą może otrzymać osoba ubezpieczona w KRUS, która osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna), jeśli przez co najmniej 25 lat podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników. Rolnicy dwuzawodowcy, czyli ci, którzy opłacali podwójne lub dodatkowe składki emerytalno-rentowe w KRUS, mają prawo do dodatku do emerytury rolniczej. Wynosi on 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok opłacania wymienionych składek.

Agnieszka Sawicka 

image
porady prawne

Czy można łączyć emerytury z ZUS i KRUS? Jakie warunki?

Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 17:42