StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy z Podlasia stracą paszę dla 10 tysięcy krów przez absurdalną decyzję RDOŚ?

01.03.2023., 15:03h
Kilkuset rolników z Podlasia obawia się o swoje gospodarstwa. Przez absurdalną decyzję RDOŚ nie będą mieć paszy dla 10 tysięcy krów. Jeśli urzędnicy nie zmienią zdania, w podlaskich mleczarniach może zabraknąć mleka. 

Podlascy rolnicy, którzy korzystają z łąk na terenie Bagna Wizna są mocno zaniepokojeni. Nowy model gospodarowania wodą opracowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku może pozbawić ich dobrych łąk, bo zakłada podniesienie stanu wód na tym obszarze. To doprowadzi do ich zabagnienia. Sprawa nie jest błaha, bo chodzi o ponad 10 tys. hektarów, potrzebnych m.in. do wykarmienia bydła mlecznego.

- Po zapoznaniu się z ekspertyzą pojawiło się wiele wątpliwości i jesteśmy mocno zaniepokojeni planami związanymi z zabagnieniem terenu obszaru Natura 2000 "Bagno Wizna" (w związku z koniecznością ochrony tamtejszych torfów) oraz jego skutków dla upraw i dramatycznych konsekwencji dla wielu lokalnych gospodarstw rolnych -  wyjaśnia Podlaska Izba Rolnicza.

10 tysięcy krów zostanie bez paszy?

Rolnicy, zwracają uwagę, że pasza z tego obszaru to pożywienie o wartości ok. 200 mln zł dla ok. 10 tys. sztuk krów. 

- Pozyskiwane mleko dostarczane jest do trzech wiodących mleczarni w Piątnicy, Grajewie i Wysokiem Mazowieckiem. Problem dotyczy kilkuset gospodarstw rolnych - wyjaśnia Podlaska Izba Rolnicza.

Również zdaniem Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka nowe przepisy mocno uderzą w rolników, bo doprowadzą do wyłączenia łąk z racjonalnego gospodarowania. W praktyce rolnicy zbieraliby pierwszy pokos siana nawet w sierpniu.

- Rolnicy zostaną pozbawieni paszy dla swoich zwierząt, co będzie skutkowało spadkiem pogłowia oraz redukcją hodowli zwierząt w województwie podlaskim. To wszystko spowoduje znaczną obniżkę produkowanego mleka i brak surowca w mleczarniach – wyjaśnia PZHBiPM.

RDOŚ pójdzie na rękę rolnikom?

Jest jednak nadzieja, że sprzeciw rolników zostanie uwzględniony. 27 lutego podczas konsultacji otrzymali zapewnienie od ministra wiceministra Lecha Kołakowskiego, przedstawiciela ministerstwa klimatu i środowiska i zastępcy dyrektora RDOŚ w Białymstoku, że ich głosy będą wzięte pod uwagę.

- Gwarantuję, że państwa głos będzie uwzględniony, uwzględniony, nie że będzie wysłuchany tylko, bez żadnego efektu - zapewnił Łukasz Rejt, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Rolnicy mogą zgłaszać swoje uwagi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, osobiście lub mailowo do 17 marca. 

 oprac. Kamila Szałaj, na podst. PIR, PZHBiPM, TVP, Podlaskie24.pl, fot. PIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 15:41