StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy żądają przywrócenia odstrzału łosi. "Powodują ogromne szkody w rolnictwie"

30.03.2023., 08:03h
Rolnicy domagają się odwołania zakazu odstrzału łosi. Objęta od 2001 r. ochroną populacja znacznie się rozmnożyła. Szukające pożywienia łosie niszczą uprawy rolnicze, a także stwarzają zagrożenie w ruchu lądowym. Działalność zwierząt jest szczególnie odczuwana przez rolników z północno-wschodniej i zachodniej części Polski.  

LIR apeluje o odwołanie zakazu odstrzału łosi

Lubelska Izba Rolnicza w stanowisku dotyczącym zniesienia moratorium (zawieszenia) odstrzału łosi opowiedziała się po stronie nie tylko rolników, ale również pozostałej części społeczeństwa, apelując o umożliwienie wznowienia polowań na te zwierzęta. Pismo jest poparciem dla stanowiska Komisji Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Piaskach z 17 lutego 2023 r. dotyczącego zmian w przepisach prawa, które umożliwiłyby odstrzał łosi. Obowiązujący od 2001 r. zakaz odstrzału wydany przez ministra środowiska zapewnia całoroczną ochronę gatunku.

Zakaz odstrzału łosi doprowadził do rozmnożenia populacji

Z informacji, które zawarła LIR w swoim stanowisku powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dzięki wprowadzonemu zakazowi odstrzału populacja łosi z roku na rok się zwiększa. Obecnie na terenie Polski występuje 31 tys. zwierząt tego gatunku.

W których województwach jest najwięcej łosi?

Z danych GUS-u z roku 2021, na które powołała się LIR wynika, że najwięcej łosi przebywa na terenach 4 województw:

  • warmińsko-mazurskiego: 7943 szt.,
  • podlaskiego: 6505 szt.,
  • mazowieckiego: 6199 szt.,
  • lubelskiego: 5959 szt.

W którym województwie populacja łosi zwiększyła się najbardziej?

Zdecydowanym liderem wśród terenów, na których bytują łosie, jest województwo lubelskie. Przez 10 lat populacja zwierząt tego gatunku na terenie lubelskiego wzrosła o 300%. Z danych GUS wynika, że w roku 2012 było to 2155 szt., a w roku 2022 już 6666 szt.

Łosie powodują szkody w rolnictwie

Wciąż rozmnażającej się populacji łosi zaczyna brakować miejsca w naturalnych siedliskach, dlatego szukają pożywienia na polach uprawnych i użytkach rolnych wskazanych powyżej województw. Tylko w ubiegłym roku w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie 300 szkód na 500 zgłoszonych przez rolników dotyczyło niszczycielskiej działalności łosi.

Wypadki drogowe z udziałem łosi

LIR zwróciła również uwagę na to, że ciągłe wędrówki łosi poszukujących nowych siedlisk i pożywienia nie odbywają się jedynie przez las i pola. Zagubione zwierzęta przemieszczając się, wychodzą na ulice, gdzie często biorą udział w wypadkach z udziałem samochodów, ciągników i innych pojazdów, które wielokrotnie kończą się tragicznie nie tylko dla zwierząt, ale również dla pasażerów.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: LIR
fot. envatoelements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 06:38