Kto został nagrodzony w ramach AgroLigi 2020?
2 lipca 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się ceremonia uhonorowania najlepszych producentów rolnych oraz firm z branży rolniczej w Polsce odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”, którą wręczył Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa. Nagrodzeni rolnicy to laureaci szczebla krajowego konkursu AgroLiga 2020.
Konkurs organizowany jest od ponad 28 lat. Jego celem jest wyłonienie najwybitniejszych gospodarstw na etapach wojewódzkich, a następnie krajowych mistrzów AgroLigi w kategoriach rolnicy oraz firmy.
- Andrzejewska Beata,
- Berezińska Urszula,
- Białkowski Piotr,
- Dzięgielewski Wojciech,
- Filipek Józef,
- Guzik Artur,
- Janowski Jarosław,
- Kaiser Lilla,
- Kowal Jadwiga,
- Majewski Karol,
- Namysło Alfred,
- Różański Piotr,
- Stachowski Dariusz,
- Winiarek Grzegorz,
- Wójcik Piotr,
- Zaręba Dariusz.
Tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi 2020 w kategorii rolnicy zdobyli Monika i Piotr Wójcikowie z woj. mazowieckiego. Prowadzą oni blisko 40-hektarowe gospodarstwo, specjalizują się w produkcji roślin w gruncie m.in.: tui ogrodowych, jałowców, drzewek bonsai. Są też producentami borówki amerykańskiej.
Szymon Giżyński: rolnicy i mieszkańcy wsi to polscy patrioci
Wiceminister Giżyński podczas uroczystości podkreślał znaczenie rolników dla społeczeństwa. Przytoczył także wyniki jednego z sondaży, w którym 80 proc. ankietowanych uznało, że rolnicy i mieszkańcy stanowią polscy patrioci.
– Dbają o Polskę jak nikt inny w kraju. Dbają o polską narodową tradycję, o polską tożsamość oraz polską rację stanu. Jest to niezwykle, obiektywna i bardzo pozytywna laurka – mówił Szymon Giżyński.
Rolnik spod Żnina: zostaliśmy docenienie za ciężką prace w gospodarstwie
Jednym z odznaczonych producentów rolnych jest Jarosław Janowski, który razem z rodziną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha w miejscowości Murczyn w powiecie żnińskim (woj. kujawsko-pomorskie). Do wzięcia udziału w konkursie namówili pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, a dokładnie kierownik oddziału terenowego w Żninie Mirosław Spochacz.
– Można uznać, że jestem synem, wnukiem, a zarazem prawnukiem polskich chłopów. Moje gospodarstwo ma wielopokoleniową historię. Zajmujemy się głównie produkcją trzody chlewnej. Posiadamy ok. 200 loch w cyklu zamkniętym. Dzięki konkursowi AgroLiga zostaliśmy docenieni za ciężką pracę nie tylko mojej rodziny, ale również wielu pokoleń, które pracowały wcześniej na mojej ziemi. Mój ojciec zastał gospodarstwo drewniane, a zostawił murowane. Natomiast ja w ostatnim czasie wybudowałem dwa duże obiekty gospodarcze po 1200 m2 każdy. Co rocznie rozwijamy się oraz systematycznie unowocześniamy park maszynowy. Trzeba promować polską wieś, polskie rolnictwo oraz iść do przodu ! – podsumował rolnik.
AgroLiga daje możliwość promocji gospodarstwa i firm
– AgroLiga daje ogromną promocję danej miejscowości, z której gospodarstwo się wywodzi, następnie gminy, powiatu i województwa na szczeblu całego kraju. Wypromowane gospodarstwa i przedsiębiorstwa mogą łatwiej funkcjonować w agrobiznesie. Często są to producenci artykułów spożywczych typu nabiał, wędliny etc. Daje to ogromną promocję oraz wejście na wyższe progi dla wyróżnionych gospodarstw – mówił Andrzej Remisiewicz, przewodniczący kapituły konkursu AgroLiga.
– Jeżeli rolnikowi udało się coś osiągnąć, czymś się wyróżnia w danej gminie zachęcamy, a wręcz namawiamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu. Jest chwila i trzeba ją wykorzystać – podsumował Andrzej Remisiewicz.
Jak można wziąć udział w konkursie?
Wojciech Mojkowski, dyrektor ODR w Szepietowie wyjaśnił jak wyłaniane są najlepsze gospodarstwa w kraju. Podał, że rolników do udział w konkursie w pierwszym etapie na szczeblu wojewódzkim zgłaszają pracownicy ODR.
– Na etapie wojewódzkim startuje po kilkanaście gospodarstw oraz firm w skali danego województwa. Spośród nich wyłonieni zostają mistrzowie wojewódzcy, a w kolejnych etapach spośród nich wybierani są mistrzowie krajowi w kategorii rolnik oraz firma. Mistrzowie krajowi otrzymują nagrody oraz nominację z rąk Prezydenta RP. Natomiast finał tego konkursu odbywa się rok rocznie w Pałacu Prezydenckim lub Belwederze.
Łukasz Łuniewski
Fot. Łukasz Łuniewski