Już w grudniu rolnicy z NSZZ Solidarność zapowiadali ogólnopolską akcję protestacyjną na 17 stycznia. Nie wyszli jednak wtedy na drogi, bo spotkał się z nimi minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i premier Mateusz Morawiecki. Podczas rozmów związkowcy otrzymali zapewnienie, że ich postulaty zostaną spełnione.
Solidarność RI: mimo obietnic premier Morawiecki nie spełnił naszych postulatów
Od spotkania minęły jednak trzy tygodnie. W tym czasie rząd nie podjął żadnych działań, więc Solidarność RI zdecydowała o przeprowadzeniu protestów w całym kraju.
- Po spotkaniu z premierem Morawieckim otrzymaliśmy zapewnienie, że nasze postulaty zaczną być realizowane w ciągu dwóch tygodni. Tymczasem minęły trzy tygodnie, a w naszej sprawie nic się nie dzieje. Jedną z najważniejszych kwestii, którą obiecał nam rząd był spadek cen nawozów. Politycy zapewnili nas, że jeszcze w styczniu nawozy będą kosztować maksymalnie 2000-2500 zł/t, bo UE zgodziła się na rekompensaty dla producentów nawozów. Niestety, obniżek nie ma, mimo że w innych krajach są duże korekty w dół. A u nas rolnik, żeby kupić Polifoskę musi sprzedać 4 tony zboża – mówi nam Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ RI Solidarność.
Rolnicy zapowiadają protesty w całej Polsce. To będzie gorące przedwiośnie
Rolnicy podjęli więc decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiego protestu kroczącego, który 3 lutego rozpocznie się w województwie zachodniopomorskim (w kilkunastu gminach, m.in. Recz i Barwice) i potrwa do 3 marca, czyli przez miesiąc.
- Protest przybierze formę strajku kroczącego. Jako pierwsza będzie protestować Solidarność Zachodniopomorska. W kolejnych dniach dołączą kolejne województwa i stopniowo protest obejmie całą Polskę – mówi rzecznik.
Wawrzyniak dodaje, że tu już nie ma na co czekać, bo "sytuacja robi się dramatyczna".
Szczegółowe informacje dotyczące miejsc i dat protestów zostaną przedstawione w następnym tygodniu.
Jakie są postulaty rolników?
W piśmie złożonym pod koniec grudnia 2022 roku do wicepremiera Henryka Kowalczyka NSZZ "Solidarność" domaga się:
- obrony rolników z Piotrkowa Trybunalskiego i objęcie nadzorem Prokuratora Generalnego postępowania w ich sprawie
- wstrzymania niekontrolowanego napływu zbóż do Polski z Ukrainy poprzez wprowadzenie kaucji na importowane ziarno, utworzenie korytarzy drogowych do portu lub granic krajów trzecich, rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolę punktów skupu zbóż i uruchomienie interwencyjnego skupu zbóż, kukurydzy i rzepaku przez KGS
- ochrony gospodarstw rodzinnych, czyli zawieszenia wdrażania Zielonego Ładu oraz wprowadzenia Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników, programu oddłużeniowego dla rolników i klauzuli ochronnej przed importem zboża
- utrzymania opłacalności produkcji rolniczej poprzez wprowadzenie paliwa rolniczego, obniżenie cen nawozów do 2500 zł/t, wprowadzenie wakacji kredytowych dla rolników i zmniejszenie cen energii dla gospodarstw rolnych
- pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim
Kamila Szałaj, fot. Solidarność RI