StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolniczy konkurs można zorganizować nawet w dużym mieście

12.06.2014., 12:06h
Jeszcze kilka lat temu szkoła ta chyliła się ku upadkowi. Władze miasta konsekwentnie ograniczały finasowanie i wyczekiwały dogodnego momentu, aby ogłosić jej likwidację. Ratunek przyszedł z ministerstwa rolnictwa. Dyrekcja technikum z ulicy filmowej w Bydgoszczy postawiła na kształcenie młodzieży na kierunkach rolniczych.    

 - Przed 2007 r. pieniądze były właściwie tylko na kredę i pensję nauczycieli. Ministerstwo rolnictwa ogłosiło konkurs. Zgłosiliśmy się i zostaliśmy objęci patronatem resortu rolnictwa. Ono daje pieniądze na działalność. Różnica polega na tym, że środki idą na konkretne działania a nie, jako dotacja płynąca na pojedynczego ucznia – mówi Elżbieta Kuprowska kierownik praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszcz.

 

Szkoła umożliwia ukończenie nauki ze specjalnością technika agrobiznesu, ogrodnika, architekta krajobrazu i technika weterynarii. Ten ostatni kierunek cieszy się ogromną popularnością. Decyduje się na niego w dużej części młodzież z miasta marząca o karierze lekarza weterynarii.

 

- Staramy się wykształcić specjalistów dobrze przygotowanych do pracy we współczesnym rolnictwie. Dostosowujemy naukę i ofertę do zmieniających się warunków – mówi Dagmara Herman nauczyciel praktycznej nauki zawodu.

 

To, dlatego nauczyciele odpowiedzialni za zajęcia praktyczne wymyślili konkurs o ochronie integrowanej roślin. Do rywalizacji mogły zgłosić się szkoły rolnicze w całej Polsce. Pierwszy szkolny etap odbył się 20 marca. Dwójka najlepszych uczniów z każdej szkoły weźmie udział w wielkim finale, który 30 maja odbędzie się w Bydgoszczy. Udział w II edycji konkursu potwierdziło 21 szkół rolniczych działających pod patronatem ministerstwa rolnictwa w Polsce. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Poradnik Rolniczy.

 

Tomasz Ślęzak

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 14:08