StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnik kupił kombajn, ale zamiast do gospodarstwa trafił na policyjny parking

15.02.2022., 12:02h
Rolnik spod Ciechanowa kupił używany kombajn rolniczy w Brodnicy i wracał nim do gospodarstwa. Choć maszyna była prawidłowo oświetlona a heder przewożony lawetą, to i tak zwróciła uwagę policjantów z Mławy. Ostatecznie kombajn trafił na policyjny parking, a rolnikowi grożą 2 lata więzienia.

Mława: policjanci zatrzymali do kontroli kombajnistę

Zima dla wielu rolników to idealny czas na naprawy maszyn rolniczych lub zakup nowych pojazdów do swojego parku. Właśnie z tego powodu jeden z rolników spod Ciechanowa kupił kombajn zbożowy do swojego gospodarstwa. Odpowiednią maszynę znalazł w okolicach Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim. Co prawda do gospodarstwa miał około 100 km, ale że kombajn był na chodzie, to rolnik postanowił wracać nim na kołach.

Jednak już za połową drogi zaczęły się problemy kombajnisty. Kombajn zbożowy w środku zimy na ulicach miasta na pewno może budzić zdziwienie. Tak przynajmniej było w Mławie, gdyż policjanci zostali poinformowani, że „nietypowy pojazd na Al. Piłsudskiego może zagrażać bezpieczeństwu”.

Kombajnista był pijany i może za to trafić na 2 lata do więzienia

Patrol ruchu drogowego szybko namierzyli kombajn i przeprowadzili kontrolę.

– Kombajn był prawidłowo oświetlony a heder odpięty i przewożony lawetą. Ale niestety kierowca miał w organizmie ponad 1,2 promila alkoholu – informuje asp.szt. Anna Pawłowska, rzeczniczka prasowa KPP w Mławie.

Jak informuje mławska policjantka, kombajn został odholowany na policyjny parking, gdzie poczeka na odbiór przez trzeźwą osobę wskazaną przez kombajnistę.

Natomiast 40-letniemu rolnikowi za jazdę maszyną rolnicza pod wpływem alkoholu grozi wysoka grzywna oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu po drodze publicznej?

Przy okazji przypominamy, że osoba, która prowadzi maszynę rolniczą powinna posiadać odpowiednie kwalifikację i doświadczenie ku temu. Co więcej, kombajn musi spełniać odpowiednie wymagania techniczne, w tym mieć sprawną i włączoną sygnalizację świetlną, wliczając w to tzw. koguta roboczego, posiadać sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz mieć zamontowany z tyłu pojazdu trójkąt ostrzegawczy, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne.

Rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu – informuje sierż. szt. Marta Gierlicka, oficer prasowy KPP w Wyszkowie

Policja może kombajnistę za takie zachowanie na  drogach publicznych ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.

Paweł Mikos 
Fot. KPP w Mławie

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 22:57