StoryEditorPolicja

Rolnik nie spłacał rat. Stracił ciągnik i grozi mu 5 lat więzienia

10.05.2019., 11:05h
46-letni rolnik spod lubelskiego Chełmu może trafić nawet na 5 lat do więzienia, ponieważ nie spłacał rat leasingowych za ciągnik rolniczy. Na dodatek zabezpieczyli ciągnik o wartości 70 tys. złotych, którego dotychczas używał w gospodarstwie. 

Rolnik nie spłacał rat leasingowych. Grozi mu 5 lat więzienia

Do Komendy Miejskiej Policji w Chełmie wpłynęło niedawno zawiadomienie, że jeden z rolników spod Chełma miał przywłaszczyć sobie ciągnik rolniczy o wartości blisko 70 tys. złotych. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z chełmskiej komendy, którzy zajęli się sprawą ustalili, miejsce, w którym znajduje się traktor i następnie zabezpieczyli ciągnik. 

Okazało się, że owe przywłaszczenie wynika z faktu, że 46-letni rolnik, który użytkował ciągnik rolniczy nie wywiązał się ze zobowiązań zawartych w umowie leasingowej. 

46-letniemu rolnikowi już zostały przedstawione zarzuty przywłaszczenia mienia. 

– Zgodnie z przepisami kodeksu karnego przywłaszczenie powierzonej rzeczy ruchomej zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5 – wyjaśnia podkom. Ewa Czyż, oficer prasowy chełmskiej policji. 

Ciągnik o wartości około 70 tys. złotych został zabezpieczony przez policjantów z Chełmu
Ciągnik o wartości około 70 tys. złotych został zabezpieczony przez policjantów z Chełmu (Fot. KMP w Chełmie) 

 

Co zrobić, aby uniknąć problemów z firmą leasingową w przypadku niespłacania rat?

Jeszcze przed wyborem spółki, która udziela leasingu warto dokładnie poznać jakie grożą nam konsekwencję w przypadku opóźnień lub niespłacaniu rat leasingowych. Kwestie są uregulowane przeważnie w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingowej (OWUL) łącznie z wyszczególnionymi opłatami i prowizjami za opóźnienia oraz kosztami ewentualnej windykacji. 

Jeżeli wiemy, że będziemy mieć problem z terminowym regulowaniem rat, wówczas warto wcześniej skontaktować się z leasingodawcą i powiadomić o tym. Można wówczas uzyskać zmianę harmonogramu spłat, zmniejszenia rat lub czasowego wstrzymania konieczności regulowania rat leasingowych. 

Jeżeli jednak nie będziemy spłacać rat leasingu, wówczas już po miesiącu może nastąpić wypowiedzenie umowy. A to oznacza konieczność wydania przedmiotu leasingu, np. ciągnika czy maszyny rolniczej. Jeśli nie oddamy firmy leasingowej maszyny, wówczas może ona wystąpić do sądu z pozwem o jego wydanie. W takiej sytuacji, zarówno koszty sądowe oraz komornicze będą dodatkowo obciążać leasingobiorcę. 

Podmiot udzielający leasingu ma również możliwość skierowania do organów ścigania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia mienia przez osobę, które użytkuje przedmiot leasingu mimo wypowiedzenia umowy leasingowej. Zgodnie z art. 284 § 2, każdy kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Paweł Mikos 
Fot. KMP Chełmno

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 13:11