StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnik sprzedając rolnikowi musi mieć umowę

13.03.2017., 11:03h
Czy rolnik kupując np. kilka prosiaków od innego rolnika musi mieć na to umowę? Okazuje się, że nowe prawo właśnie taki obowiązek nałożyło na rolników. Od 11 lutego 2017 roku obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej.

Wprowadza ona dodatkowe obowiązki biurokratyczne dla rolnika.

– Sam mam taką sytuację, że co jakiś czas kupuję od innego rolnika kilkadziesiąt prosiąt do chowu. A później jak podrosną, to sprzedaję je do zakładu mięsnego. Wiadomo, że z ubojnią muszę mieć podpisaną umowę. Ale czy z rolnikiem, od którego kupuję prosięta, też muszę mieć taką umowę? – zastanawia się jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Agencja Rynku Rolnego wyjaśnia, że każde dostarczenie produktów przez producentów, czyli rolników, do pierwszego nabywcy wymaga pisemnej umowy. Jeśli pierwszym nabywcą jest rolnik, także należy sporządzić umowę.

– W przypadku nabycia prosiąt umowa na dostarczanie produktów rolnych jest wymagana. Jednak w tym przypadku należy rozróżnić sytuację, kiedy prosięta kupowane są do hodowli na własne potrzeby i wtedy mamy do czynienia ze sprzedażą bezpośrednią, gdzie umowa nie jest wymagana, od sytuacji nabycia prosiąt w celach ich hodowli do dalszej sprzedaży lub przetworzenia, kiedy umowa jest wymagana – wyjaśnia Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego.

 W umowie musi być określona:

  • cena do zapłaty za dostawę produktów,
  • ilość oraz jakość dostarczanego produktu ,
  • okres obowiązywania umowy, 
  • szczegóły dotyczące terminu i sposobu płatności,
  • forma odbioru lub dostawy produktów rolnych,
  • podstawa prawna mająca zastosowane w przypadku zaistnienia siły wyższej.

Więcej informacji na temat umów kontraktowych znajdziesz w:

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 12:44