StoryEditorCiekawostki

Rolnik zauważył na swoim polu dużą dziurę, a w niej niezwykłe znalezisko

28.03.2021., 09:03h
Na jednym z pól pod Kraśnikiem powstał lej krasowy. Otwór ujawnił archeologiczne znalezisko sprzed czasów epoki lodowcowej.

Kraśnik. Rolnik z okolic Kraśnika znalazł na swoim polu wejście do prehistorii

Na jednym z pól pomiędzy Kraśnikiem a miejscowością Trzydnik Duży (woj. lubelskie) przed kilkoma miesiącami pojawiło się niewielkie zagłębienie w ziemi. Z czasem i upływem kolejnych dni i tygodni rozpadlina zaczęła się powiększać, aż „urosła” do rozmiarów około 10 metrowego leja.

To, co znajdowało się na jego dnia wprawiło w zdumienie rolnika. Tam bowiem odkryto swoiste wejście do… prehistorii.

Jaskinia licząca sobie ponad pół miliona lat!

Na końcu leja znajdowała się niewielka jaskinia. O znalezisku powiadomiono Społecznego Opiekuna Zabytków Powiatu Kraśnickiego. Po wstępnych oględzinach sprowadzono kolejnych naukowców i archeologów.

Jak podejrzewają naukowcy, jaskinia powstała najprawdopodobniej w efekcie krasowienia, czyli rozpuszczania i wymywania skał przez wody podziemne. Szacuje się, że wiek archeologiczny  odkrycia to bez miara od 430 do 730 tys. lat!

Czy bytował w niej człowiek?

Co ważne, naukowcy bardzo szybko znaleźli w jaskini ślady działalności człowieka.

Strop jaskini jest bowiem obrobiony na "płasko", co znamionuje pracę człowieka. Na ścianach widać liczne, krótkie i długie, płytkie ślady pracy mechanicznej (ciosów), a w jednym miejscu wyraźny i głęboki ślad wbicia klina. Układ i położenie tych śladów pracy człowieka sugeruje, że jaskinia, powstała w sposób naturalny prawdopodobnie kilkaset tysięcy lat temu, była wtórnie użytkowana przez naszych przodków celem wydobywania skały wapiennej, być może w blokach o długości ok. 40 cm – przekazuje Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego dr Dominik Szulc.

Michał Czubak
Fot. facebook.com/ Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:35