StoryEditorPolska

Rolniku, za wypalanie traw możesz stracić dopłaty bezpośrednie

16.04.2018., 16:04h
Wysoka grzywna, utrata części dopłat bezpośrednich, a nawet do 10 lat więzienia grozi za wypalanie traw i użytków rolnych.

Niemal 1/3 pożarów w Polsce jest konsekwencją wypalania traw i użytków rolnych

6 kwietnia 2018 r. została zainaugurowana ogólnopolska kampania społeczna „Stop pożarom traw”. Jej celem jest m.in. wskazanie zagrożeń jakie niesie ze sobą wypalanie traw oraz konsekwencji jakie może ponieść osoba, która podpala łąki, rowy czy nieużytki.

O tym, że wypalanie jest wciąż istotnym problemem mówią liczby. Tylko w 2017 roku w Polsce doszło łącznie do ponad 38 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. A to niemal 1/3 wszystkich pożarów w naszym kraju. Z tego tytułu powstały straty o wartości ponad 10 mln złotych. Na dodatek, w ciągu ostatnich 7 lat na skutek pożarów traw śmierć poniosło ponad 60 osób.

Wypalanie nie poprawia jakości gleby

Warto także pamiętać, że wbrew niektórym stereotypom, wypalanie traw czy nieużytków rolnych znacznie pogarsza warstwę urodzajną gleby, która staje się wręcz jałowa. Jak podają niektórzy eksperci, po wypaleniu jednorazowo wartość plonów może obniżyć się nawet o 8%, znacznie zwiększa się presja ze strony chwastów oraz pogarsza się skład botaniczny siana w przypadku wypalania łąk.



  • 5000 zł grzywny grozi za wypalanie traw na łąkach i pastwiskach na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach

Surowe kary za złamanie zakazu wypalania traw

Co więcej, za wypalanie traw na łąkach i pastwiskach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach grożą dotkliwe kary. W Kodeksie wykroczeń przewidziano za to  grzywnę do 5 tys. złotych.

O wiele surowsze konsekwencje grożą osobie, która poprzez wypalanie traw czy nieużytków spowoduje zagrożenie życia i zdrowia innych ludzi albo zagrożenie mienia w wielkich rozmiarach np. budynków. Zgodnie z Kodeksem karnym taka osoba może zostać pozbawiona wolności nawet na 10 lat.

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać kary finansowe na rolnika, jeśli stwierdzi, że wypalał on grunty rolne. Za złamanie zakazu wypalania traw na którymkolwiek z gruntów rolnych użytkowanych przez rolnika, ARiMR może zmniejszyć standardowo wysokość dopłat dla gospodarza o 3%. Dotyczy to wszystkich dopłat bezpośrednich, zarówno jednolitej płatności obszarowej, jak i płatności za zazielenienie, dla młodych rolników, płatności dodatkowej, dopłat rolnośrodowiskowych, ekologicznych, płatności ONW czy za zalesianie. W zależności od stopnia winy kara ta może zostać zmniejszona do 1% utraty dopłat obszarowych za dany rok, albo zwiększona do 5%.

Jeżeli rolnik w pełni świadomie dopuścił się do wypalania gruntów rolnych, wówczas ARiMR może mu w świetle prawa obniżyć całkowitą kwotę należnych mu dopłat nawet o 20%. Natomiast w przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja ma prawo pozbawić rolnika całej kwoty dopłat bezpośrednich za dany rok. 

Paweł Mikos
(fot.pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:50