StoryEditorWiadomości rolnicze

Rosyjskie embargo na wieprzowinę nielegalne

03.03.2017., 09:03h
Embargo nałożone przez Federację Rosyjską na żywe świnie, wieprzowinę i produkty wieprzowe produkowane przez państwa Unii Europejskiej jest niezgodne z międzynarodowym prawem handlowym.

23 lutego Izba Odwoławcza Światowej Organizacji Handlu (WTO) kolejny raz stwierdziła, że Rosja wprowadzając zakaz importu wieprzowiny z UE, naruszyła prawo międzynarodowe. Ograniczenia te zostały wprowadzone w 2014 roku po pojawieniu się pierwszych przypadków ASF w Polsce i państwach bałtyckich. Już w sierpniu 2016 r. WTO stwierdził, że restrykcje wprowadzone przez Federację Rosyjską były nieodpowiednie. Jednak Kreml odwołał się od decyzji. Teraz Izba Odwoławcza ponownie uznała decyzję władz rosyjskich za nielegalną.

– Dzisiejsze orzeczenie to silny sygnał wysłany Rosji, że musi przestrzegać międzynarodowych standardów i zasad prawnych. Wyrok potwierdził, że unijna wieprzowina jest bezpieczna i spełnia międzynarodowe normy – podsumował wyrok Phil Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Teraz władze Rosji mają dwa wyjścia. Mogą kolejny raz odwołać się od werdyktu WTO, co w praktyce będzie oznaczało kolejne miesiące z zakazem importu unijnych produktów z wieprzowiny na rosyjski rynek. Drugie wyjście uznanie przez Rosję wyroku Organizacji za wiążący. Jednak i to nie wpłynie na szybkie otwarcie wschodniego rynku, ponieważ wciąż jest utrzymywane embargo na unijną wieprzowinę i inne produkty, wprowadzone jako odpowiedź na sankcje UE po wybuchu konfliktu na Ukrainie. A tych restrykcji ani władze unijne, ani poszczególne państwa członkowskie nie zaskarżyły do WTO. pm23 lutego Izba Odwoławcza Światowej Organizacji Handlu (WTO) kolejny raz stwierdziła, że Rosja wprowadzając zakaz importu wieprzowiny z UE, naruszyła prawo międzynarodowe. Ograniczenia te zostały wprowadzone w 2014 roku po pojawieniu się pierwszych przypadków ASF w Polsce i państwach bałtyckich. Już w sierpniu 2016 r. WTO stwierdził, że restrykcje wprowadzone przez Federację Rosyjską były nieodpowiednie. Jednak Kreml odwołał się od decyzji. Teraz Izba Odwoławcza ponownie uznała decyzję władz rosyjskich za nielegalną.

– Dzisiejsze orzeczenie to silny sygnał wysłany Rosji, że musi przestrzegać międzynarodowych standardów i zasad prawnych. Wyrok potwierdził, że unijna wieprzowina jest bezpieczna i spełnia międzynarodowe normy – podsumował wyrok Phil Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Teraz władze Rosji mają dwa wyjścia. Mogą kolejny raz odwołać się od werdyktu WTO, co w praktyce będzie oznaczało kolejne miesiące z zakazem importu unijnych produktów z wieprzowiny na rosyjski rynek. Drugie wyjście uznanie przez Rosję wyroku Organizacji za wiążący. Jednak i to nie wpłynie na szybkie otwarcie wschodniego rynku, ponieważ wciąż jest utrzymywane embargo na unijną wieprzowinę i inne produkty, wprowadzone jako odpowiedź na sankcje UE po wybuchu konfliktu na Ukrainie. A tych restrykcji ani władze unijne, ani poszczególne państwa członkowskie nie zaskarżyły do WTO. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 04:07