– Podejmujemy dziś kolejne kroki w kierunku unowocześnienia i uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej na XXI wiek. Wspólna Polityka Rolna już teraz przynosi istotne korzyści dla wszystkich europejskich obywateli w zakresie bezpieczeństwa żywności, żywotności obszarów wiejskich, środowiska naturalnego na wsi oraz wkładu w przeciwdziałanie zmianie klimatu finansować – przekonywał Phil Hogan, komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Konsultacje społeczne rozpoczęły się 2 lutego i będą trwały 12 tygodni. Jednak poważny utrudnieniem jest fakt, że ankietę o WPR można wypełnić , jeśli zna się język angielski, niemiecki lub francuski.
Wspólna Polityka Rolna została zapoczątkowana w 1962 r. i jest obecnie jedną z najbardziej ugruntowanych polityk UE. Była już wielokrotnie reformowana, a ostatnie reformy przeprowadzono w 2013 r. Teraz politycy uznali, że od tego czasu nastąpiło kilka istotnych zmian, takich jak: zwiększenie niepewności na rynku, spadek cen oraz nowe zobowiązania międzynarodowe dotyczące zmiany klimatu i zrównoważonego rozwoju.
pm