StoryEditorWiadomości rolnicze

Rusza sprzedaż węgla dla rolników. Gdzie można go kupić? Jaka cena?

20.10.2022., 11:10h
Rusza sprzedaż miału węglowego dla rolników. Gdzie go można kupić? Jakie warunki trzeba spełnić? Po ile PGG będzie sprzedawała rolnikom opał?

Polska Grupa Górnicza rusza ze sprzedażą miałów węglowych dla rolników. Do końca tego roku będą oni mogli kupić 300 tys. ton. Taka sama ilość została zarezerwowana na 2023 rok. Łącznie w tej formule do producentów rolnych ma trafić 600 tys. ton węgla. 

Którzy rolnicy będą mogli kupić węgiel z PGG?

Program jest przeznaczony dla tych rolników, których źródła grzewcze są zasilane węglem kamiennym. Będą to głównie producenci upraw pod osłonami, którzy w przeliczeniu na 1 ha potrzebują miesięcznie 40–100 t węgla do ogrzewania, w zależności od sezonu. W 2020 roku powierzchnia samych warzyw pod osłonami wyniosła prawie 6 000 ha. 

Sprzedawany będzie miał energetyczny o wartości opałowej 19–23 MJ/kg z kopalń PGG.

300 tys. ton miału węglowego dla rolników do końca roku

Prezes PGG Tomasz Rogala zapowiedział w rozmowie z PAP, że do końca tego roku rolnicy będą mogli nabyć 300 tys. ton miałów węglowych. Sprzedaż będzie odbywała się poza sklepem internetowym.

- Do końca tego roku producenci rolni będą mogli nabyć w tej formule 300 tysięcy ton miałów energetycznych. Taką samą ilość zarezerwowaliśmy na przyszły rok - poinformował Romasz Rogala w rozmowie z PAP.

Jak kupić węgiel od PGG?

PGG uruchomiła specjalną stronę internetową do obsługi sprzedaży węgla dla rolników. Należy się  na niej zarejestrować. Wniosek o zakup miału energetycznego należy złożyć na stronie internetowej PGG: https://www.pgg.pl/strefa-klienta. Pierwszy nabór wniosków potrwa do 31 października 2022 r. (z możliwością wydłużenia lub skrócenia tego terminu, jeśli limit węgla zostanie wyczerpany)

- Na tej stronie udostępniony jest m.in. szczegółowy regulamin programu sprzedaży, a także elektroniczny system składania wniosków o zakup miału na potrzeby produkcji rolnej. Wymagane w procedurze zakupowej dokumenty będzie można składać również w wersji elektronicznej – informuje ministerstwo rolnictwa.

Wnioski rolników będą rozpatrywane w kolejności nadchodzących zgłoszeń. Dopiero po ich weryfikacji PGG uruchomi proces sprzedaży opału.

Jaka będzie cena węgla dla rolników od PGG?

Cena sprzedaży miału węglowego ma być taka sama dla wszystkich rolników objętych programem. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie PGG zażąda za tonę opału. Jednak podczas spotkania z rolnikami w Śremie 18 października minister Henryk Kowalczyk poinformował, że stawka, jaka ma obowiązywać przy zakupie opału wynosi 1100 złotych. 

Jak wyjaśnia resort rolnictwa, każdy z zarejestrowanych wnioskodawców otrzyma od PGG ofertę z ceną sprzedaży. W ofercie zostaną wyszczególnione m.in. miejsce odbioru opału, jego ilość, cena oraz parametry jakościowe węgla.

Malowane kamienie i węgiel, który się nie pali

Problemy z zakupem węgla zmuszają wielu producentów upraw pod osłonami do szukania alternatyw. Ale często towar, który kupują np. z zagranicy nie spełnia wymagań. Boleśnie przekonał się o tym Bogdan Królik, ogrodnik z Chrzypska Wielkiego, który za pośrednictwem polskiej firmy kupił węgiel pochodzący z Australii. Chciał nim ogrzać tunele foliowe z tulipanami. Niestety, zakupiony węgiel nie chce się palić. Ogrodnikowi udało się też kupić węgiel z Kolumbii. I chociaż się pali, to jego jakość pozostawia wiele do życzenia.

Węglowych absurdów jest jednak więcej. Pod koniec września media obiegła informacja o kobiecie z Zawiercia, która kupiła węgiel. Jednak gdy spadł deszcz, okazało się, że to, co leży przed jej domem, to... pomalowane na czarno kamienie! 

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:27