StoryEditorDotacje

Rząd chce skrócić czas na składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego

08.01.2020., 18:01h
Ministerstwo rolnictwa zaproponowało nowe rozwiązania dotyczące dopłat do materiału siewnego. Resort chce znacznie skrócić czas jaki rolnicy będą mieli na aplikowanie o te dotacje. 

Rolnicy będą mieli tylko miesiąc na złożenie wniosku o dopłaty do materiału siewnego

We wtorek 10 grudnia 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. 

Resort chce, żeby rolnicy mieli tylko miesiąc na złożenie odpowiednich dokumentów. Do tej pory gospodarz miał czas na złożenie wniosku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotacje do materiału siewnego od 15 stycznia do 25 czerwca.
Ministerstwo chce, aby w 2020 roku rolnicy mieli na to czas tylko od 25 maja do 25 czerwca. 

 

Co ma dać zmiana terminu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego? 

Urzędnicy tłumaczą tę zmianę obserwacją z poprzednich lat. Twierdzą, że znaczna część rolników składała wnioski o dopłaty do materiału siewnego dopiero w czerwcu.
Według uzasadnienia do rozporządzenia trwający niemal pół roku okres aplikowania o wsparcie sprawiał, że biura powiatowe musiały już od stycznia utrzymywać gotowość przyjmowania i dokonywania oceny formalnej wniosków. Zdaniem urzędników, proponowana zmiana ma uporządkować tę sytuację. 

Izby Rolnicze: miesiąc na składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego to za krótki czas 

Jeszcze pod koniec grudnia 2019 roku Krajowa Rada Izb rolniczych wysłała do ministerstwa swoje uwagi do projektu tego rozporządzenia. Zdaniem samorządu rolniczego zaproponowany przez rząd termin składania wniosków, czyli od 25 maja do 25 czerwca,  jest zbyt krótki.
Izby rolnicze proponują, aby rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie dopłaty do zużytego materiału siewnego od 15 kwietnia do 25 czerwca. 
– Przyjęcie terminu od 15 kwietnia w sposób znaczący ułatwi pracownikom ARiMR bieżącą obsługę wnioskodawców, a samym rolnikom umożliwi składanie wniosków bezpośrednio po zakończeniu wiosennych siewów, które w większości przypadków przypadają na okres marzec/kwiecień – przekonuje samorząd rolniczy.


 W 2018 roku z dopłat do materiału siewnego skorzystało 66,8 tys. gospodarstw 1

  • W 2018 roku z dopłat do materiału siewnego skorzystało 66,8 tys. gospodarstw 

 

Kiedy będą wypłacane dopłaty do materiału siewnego za 2019 rok?

Wypłata dotacji za 2019 rok ma się rozpocząć na początku 2020 roku, kiedy zostanie odblokowany krajowy limit pomocy de minimis. 

Dopłaty do materiału siewnego są udzielane do: 

  • zbóż: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto; 
  • roślin strączkowych: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna, 
  • ziemniaków.   

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 06:11