StoryEditorPolska

Rzeźnie rolnicze – kto i na jakich warunkach będzie mógł je prowadzić?

01.05.2019., 18:05h
Zwierzęta z własnego gospodarstwa oraz od okolicznych rolników będzie można ubijać w rzeźniach rolniczych zlokalizowanych w gospodarstwie. Do tego znacznie mniejsze wymagania organizacyjne niż w przypadku rzeźni o dużych zdolnościach produkcyjnych. Takie są główne założenia rozporządzenia, które zaproponował resort rolnictwa. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 10 kwietnia 2019 roku przedstawiło projekt rozporządzenia o wymaganiach weterynaryjnych jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw. 

Mała rzeźnia – mniejsze wymagania?

Zgodnie z tym projektem, rzeźnia rolnicza może znajdować się na terenie gospodarstwa rolnego i może tam odbywać się ubój na małą skalę. W praktyce oznacza to, że dziennie rzeźnia rolnicza może przerobić do 25 kur czy kaczek, 1 krowę czy do 10 świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii może zgodzić się na zwiększenie dziennego limitu rozbioru zwierząt, jednak w takiej sytuacji rzeźnie i tak obowiązują roczne limity uboju (podajemy je na końcu artykułu). 

W rzeźni rolniczej rolnik może ubijać zwierzęta utrzymywane we własnym gospodarstwie. Może także prowadzić ubój zwierząt przywiezionych z innych gospodarstw pod warunkiem, że znajdują się one w tym samym powiecie. 

Żeby prowadzić taką ubojnie należy spełnić też szereg wymagań sanitarnych. Np. musi być co najmniej jedna toaleta spłukiwana wodą podłączona do kanalizacji i jednocześnie nie ma do niej dostępu bezpośrednio z pomieszczenia, gdzie odbywa się ubój. Musi być także wydzielone pomieszczenie do zmiany odzieży i obuwia na ochronne. Powinno zostać także wydzielone miejsce, gdzie będą znajdować się urządzenia do odkażania narzędzi. Jak najbliżej miejsca pracy osób wykonujących ubój czy obróbkę mięsa powinno znajdować się urządzenie do mycia i odkażania rąk. 

Jeżeli rolnik będący właścicielem rzeźni rolniczej chce prowadzić ubój także dla innych gospodarstw z tego samego powiatu, wówczas w jego rzeźni musi pojawić się dodatkowo zagroda dla zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną. 

Ułatwienia dla rzeźni rolniczych – są, czy ich nie ma?

Jeśli chodzi o ułatwienia dla rzeźni rolniczych, to ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby jedno i to samo pomieszczenie mogło być wykorzystywane do ogłuszania, wykrwawiania, wytrzewiania i patroszenia, obróbki i czyszczenia podrobów, a nawet pakowania wysyłki mięsa, o ile czynności te są wykonywane w innym czasie.

Chodzi o to, aby uniemożliwić zanieczyszczenie mięsa. Dlatego po poszczególnych działaniach należy przeprowadzić czyszczenie i odkażenie miejsc czy pomieszczeń, gdzie odbywały się kolejne procesy produkcyjne. 

Jeśli w rzeźni rolniczej odbywa się dodatkowo rozbiór mięsa musi mieć oddzielne pomieszczenie–chłodnię na mięso pakowane i niepakowane. Jeśli nie ma możliwości wygospodarowania chłodni, wówczas mięso powinno być wyposażone w dwie chłodziarki przy czym jedna ma służyć do przechowywania mięsa pakowanego, a drugo do niepakowanego. 

Bardzo istotnym zapisem w projekcie rozporządzenia jest ten mówiący, że mięso z rzeźni rolniczych może być sprzedawane wyłącznie w Polsce. Dodatkowo mięso pozyskane w rzeźniach w gospodarstwach rolnych powinno być oznakowane pieczęcią weterynaryjną. 

Roczne limity uboju w rzeźni rolniczej

  • drób – 9125 szt.
  • zajęczaki – 9125 szt.
  • ptaki bezgrzebieniowe – 365 szt.
  • świnie do 15 kg – 3650 szt.
  • świnie powyżej 15 kg – 2190 szt.
  • owce i kozy do 15 kg – 3650 szt.
  • owce i kozy powyżej 15 kg – 2190 szt.
  • bydło i konie do 3 miesięcy – 720 szt.
  • bydło i konie powyżej 3 miesięcy – 365 szt.
  • dzikie zwierzęta kopytne utrzymywane w warunkach fermowych – 1085 szt. 

 

Paweł Mikos
fot. archiwum TPR

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 16:15