StoryEditorWiadomości rolnicze

Sejm: Państwo będzie płacił za składki w organizacjach rolniczych UE

24.04.2015., 16:04h
Za składki polskich organizacji rolniczych w unijnych strukturach w latach 2015-2020 ma płacić, tak jak dotychczas, budżet - przewiduje ustawa uchwalona w piątek przez Sejm. Dofinansowanie wyniesie ok. 4 mln zł rocznie.

Podczas drugiego czytania posłowie PiS, SLD i PSL zgłosili poprawki polegające m.in. na rozszerzeniu listy beneficjentów składek, głównie o organizacje spółdzielcze. Ponadto PSL zaproponował, by zapisać w ustawie, że składka w organizacjach unijnych będzie dofinansowana w wysokości co najmniej 95 proc.

Komisja rolnictwa poparła najdalej idące poprawki PSL. W związku z tym poprawki PiS i SLD stały się bezprzedmiotowe.

Sejm opowiedział się za tymi poprawkami.

Głosowało 437 posłów - 435 opowiedziało się za przyjęciem ustawy, jeden przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Chodzi o składki, które płacą organizacje rolnicze za udział w pracach liczącej się na forum unijnym strukturze związkowej Copa-Cogeca, jak również do innych organizacji (Ceja - Europejska Rada Młodych Rolników). Copa oraz Cogeca - to organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielców wobec Komisji Europejskiej i instytucji działających w Unii. Copa zrzesza 60 narodowych związków rolniczych, a Cogeca - 32 organizacje spółdzielcze.

Z polskich organizacji do Copa-Cogeca należą: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona, Solidarność Rolników Indywidualnych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Izby Rolnicze, a także Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

Na uchwaleniu ustawy zależało przede wszystkim związkom i organizacjom rolniczym, gdyż nieopłacenie składki do UE oznacza wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych. Ustalenia w ramach Copa-Cogeca mają często decydujący wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych. Składka narodowa polskich organizacji rolniczych wynosi ok. 370 tys. euro rocznie, a obsługa w języku polskim to koszt ok. 100 tys. euro w skali roku.

Ustawa zakłada, że finansowanie ma się odbywać z budżetu krajowego za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ustawa będzie obowiązywała w latach 2015-2020. Na dofinansowanie ma być przeznaczone 4 mln zł rocznie, a pieniądze będą pochodziły z rezerwy ministra rolnictwa. Pieniądze dostaną Izby Rolnicze, które które będą rozliczały inne organizacje rolnicze.

Teraz ustawą zajmie się Senat. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 09:07