StoryEditorCiekawostki

Serek „z krówką” ma pomnik w Radomiu

09.12.2018., 20:12h
Serek homogenizowany ma swój własny mały pomnik. Został on postawiony w Radomiu. Swoje pomniki mają już w Polsce ziemniak, krowa czy buhaj. 

Serek homogenizowany jednym z symboli Radomia

Produkowany od około 45 lat serek homogenizowany „z krówką” doczekał się własnego pomnika w centrum Radomia. Serek został uznany za jeden z symboli miasta i jako mała rzeźba z brązu został usytuowany przy ulicy Żeromskiego w Radomiu. 

Skąd taki pomysł? Jest to realizacja jednego z projektów wyłonionych w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia w 2018 roku – „Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury”. Autorzy tej idei, Sebastian Pawłowski i Maciej Stępnikowski, chcieli, żeby w ścisłym centrum miasta pokazać produkty życia codziennego wytwarzane obecnie lub kiedyś w Radomiu, które są znane wszystkim Polakom. 

„Członkiem spółdzielni może być każdy właściciel krowy, zamieszkały na terenie Wolanowa, Wacłanowa, Karczunku…” – można przeczytać na tablicy przy pomniku serka fragment ze statut Spółdzielni Mleczarskiej z Wolanowa powstałej w 1926 roku.
Na pamiątkowej tabliczce znalazły się także informację, że mleczarnia w Radomiu powstała w 1941 roku, a od 1994 roku Rolnicza Spółdzielnia Mleczarska w Radomiu działa pod nazwą Rolmlecz. 
Tablica pamiątkowa przy pomniku serka z krówką w Radomiu (Fot. Mlekpol)

  • Tablica pamiątkowa przy pomniku serka z krówką w Radomiu (Fot. Mlekpol)

Łącznie na radomskim Śródmieściu postawiona aż 14 rzeźb z brązu, które mogą pełnić podobną funkcję jako chociażby słynne krasnale we Wrocławiu.
Wśród ikon Radomia, oprócz pudełka serka, znalazły się m.in.:

  • telefony RWT CB-740,
  • maska przeciwgazowa wz. 24,
  • maszyna do szycia Łucznik,  
  • maszyna do pisania Łucznik,
  • pistolet Vis,
  • kozaki firmy Sofix,
  • czółenka Radoskóru,
  • waga domowa Radwagu;  
  • rowery z Łucznika.
Pomysłodawcy zastrzegają, że lista ikon nie jest jeszcze zamknięta i liczą, że wkrótce w Radomiu pojawią się kolejne rzeźby-symbole.  

Wszystkie 14 rzeźb wykonał Sławomir Micek, artysta z Kielc. Z budżetu obywatelskiego został przeznaczonych na ten cel ok. 130 tys. złotych.
Pomnik serka homogenizowanego z radomskiej spółdzielni mleczarskiej znajduje się przy ul. Żeromskiego w Radomiu (Fot. Mlekpol)

  • Pomnik serka homogenizowanego z radomskiej spółdzielni mleczarskiej znajduje się przy ul. Żeromskiego w Radomiu (Fot. Mlekpol) 

Pomnik krowy w Starym Polu na Żuławach Wiślanych

Pomnik serka z krówką nie jest jedną rzeźbą w Polsce związaną z rolnictwem. 
W Starym Polu (powiat malborski, woj. pomorskie) w latach 80-tych XX wieku powstał pomnik, który miał upamiętniać krowę-rekordzistkę z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Krowa miała dawać ponad 7 tys. kilogramów mleka o zawartości tłuszczu 4,88% rocznie. Pomysł, aby w ten sposób uhonorować zwierzę był inż. Arkadiusz Rybak, ówczesny szef ODR-u w Starym Polu. Pomnik wykonał Jan Kamiński z Wydziału Rzeźby ASP z Gdańska jako swoją pracę dyplomową. 

Od 1989 roku obok pomnika krowy stoi Ursus z lat 50-tych. 
Pomnik krowy stoi przed budynkiem Pomorskiego ODR w Starym Polu i jest jedną z atrakcji dla wycieczek szkolnych jadących do Malborka (Fot. Bartol/wikipedia.pl)

  • Pomnik krowy stoi przed budynkiem Pomorskiego ODR w Starym Polu i jest jedną z atrakcji dla wycieczek szkolnych jadących do Malborka (Fot. Bartol/wikipedia.pl)  

Statua ziemniaka w Biesiekierzu pod Koszalinem 

Kolejnym pomnikiem związanym z rolnictwem jest monument z bulwą ziemniaka w Biesiekierzu pod Koszalinem w woj. zachodniopomorskim.

Pomnik został odsłonięty w 1983 roku, a jego autorem jest Wiesław Adamski. Pomysłodawcą statuy był natomiast  Mariusz Roeder i została ona ustawiona na pamiątkę wyhodowania na pobliskich polach nowej odmiany ziemniaka.

Cały pomnik ma około 9 metrów, a sama bulwa około 4 metry. 
Ziemniak znajduje się nie tylko na pomniku, ale również w herbie gminy Biesiekierz (Fot. Kapitel/Wikipedia)

  • Ziemniak znajduje się nie tylko na pomniku, ale również w herbie gminy Biesiekierz (Fot. Kapitel/Wikipedia)  

Pomnik buhaja Ilona zamiast Bismarcka 

Z kolei w Osowej Sieni (powiat wschowski, woj. lubuskie) w 1982 roku został odsłonięty pomnik buhaja Ilona. Zwierzę było jednym z najbardziej wydajnych rozpłodowców rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Osowej Sieni. Pomysłodawcą takiego upamiętnienia buhaja był Edmund Apolinarski, ówczesny szef POHZ w Osowej Sieni.

Co ciekawe, rzeźba byka została ustawiona na kolumnie, na której wcześniej stał pomnik Ottona von Bismarcka postawiony tu w 1905 roku i rozebrany w latach 60-tych XX wieku. 
Pomnik buhaja Ilona stoi w miejscu, w którym wcześniej znajdował się pomnik pruskiego kanclerza  (Fot. MOs810/Wikipedia)

  • Pomnik buhaja Ilona stoi w miejscu, w którym wcześniej znajdował się pomnik pruskiego kanclerza  (Fot. MOs810/Wikipedia) 

Wrocławski pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych” 

Natomiast we Wrocławiu przy ulicy Starej Jatki znajduje się zespół rzeźb z brązu przedstawiających kilka zwierząt. W 1997 roku ustawiono tu odlew gęsi, kozy, świni i prosięta. Później pojawiły się jeszcze kaczka, kogut i królik, a w 2017 roku jako ostanie zwierzę ustawiono cielę. Usytuowanie zespołu rzeźb w tym miejscu nie jest przypadkowe, gdyż właśnie w tej okolicy we Wrocławiu od połowy XIII wieku znajdowały się zakłady rzeźnicze (jatki). 
Rzeźby mają upamiętniać rolę jatek w życiu średniowiecznego Wrocławia (Fot. Sławek Ilski/Wikipedia)

  • Rzeźby mają upamiętniać rolę jatek w życiu średniowiecznego Wrocławia (Fot. Sławek Ilski/Wikipedia)

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. styczeń 2025 20:46