StoryEditorWiadomości rolnicze

Skąd wzięło się opóźnienie w wypłacie dopłat bezpośrednich

22.02.2016., 12:02h
Dzisiejsze problemy z płynnością wypłat dla rolników za 2015 rok są wynikiem zaniechań poprzedniego kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Doprowadziły do około czteromiesięcznego opóźnienia w budowie systemu informatycznego, za pomocą którego realizowane są dopłaty – twierdzi obecne kierownictwo resortu rolnictwa.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa, objął urząd 16 listopada 2015 r. Następnego dnia do ARiMR wystosowane zostało pismo z prośbą o przedstawienie stanu przygotowań do wypłaty płatności bezpośrednich w kampanii za 2015 r. Ówczesny jej prezes Andrzej Gross 18 listopada 2015 r. pisemnie poinformował, że system informatyczny obsługujący płatności bezpośrednie nie został przygotowany i wcześniej ustalone terminy jego wdrożenia nie zostaną dotrzymane. Przedstawiony przez niego harmonogram przewidywał znaczne opóźnienie w realizacji wypłat płatności bezpośrednich. Informował, że wdrożenie części oprogramowania 7 grudnia 2015 r. pozwoli na rozpoczęcie wypłat płatności bezpośrednich dopiero od 14 grudnia 2015 r.

Ponadto Gross sygnalizował brak pieniędzy na realizację płatności bezpośrednich w grudniu 2015 r., w tym na zaliczki nie było 1,386 mld zł, o czym Agencja poinformowała w dniu objęcia urzędu przez nowego ministra. Wstrzymana została wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. 

Nowy minister podjął więc interwencję w celu przyspieszenia wypłat. Z firmą realizującą system informatyczny podpisano aneks do umowy. Opracowano nowy, realny harmonogram wypłat dopłat bezpośrednich. Zabezpieczono pieniądze na ich realizację. Wypłaty rozpoczęły się terminowo i są realizowane zgodnie z nowym harmonogramem: od 1 grudnia 2015 r. – wypłata płatności bezpośrednich w pełnej wysokości w ramach tzw. I modułu systemu informatycznego ARiMR, obejmującego: jednolitą płatność obszarową, dodatkową, za zazielenianie, do krów, do bydła i do kóz. 

Od 26 stycznia 2016 r. są dodatkowo realizowane płatności do roś-
lin wysokobiałkowych oraz do owoców miękkich, dla rolników, którzy posiadają gospodarstwa do 15 ha gruntów ornych i spełniają wymogi dywersyfikacji upraw, a w których wnioskach nie zostały stwierdzone błędy. Płatności są też realizowane dla gospodarstw o powierzchni ponad 15 ha gruntów ornych, jeżeli rolnicy są zwolnieni z obowiązku dywersyfikacji upraw i utrzymania obszarów proekologicznych. 

Od 8 lutego br. udało się wdrożyć funkcję umożliwiającą naliczanie płatności do: buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, tytoniu, chmielu, lnu, pomidorów oraz dla młodych rolników. 15 lutego uruchomiono możliwość kontroli administracyjnej z wyłączeniem nieprawidłowych wniosków oraz z wyłączeniem płatności do owiec oraz do konopi włóknistych. Na 22 lutego zaplanowano wdrożenie w pełnym zakresie kontroli administracyjnej spraw obszarowych oraz naliczania płatności obszarowych. Niestety, dopiero 11 kwietnia uda się wdrożyć funkcje umożliwiające kontrolę administracyjną oraz naliczanie płatności dla rolników podlegających obowiązkowi utrzymania obszarów proekologicznych oraz podlegających kontroli na miejscu. 

 

W kampanii 2015 wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło 1,355 mln rolników. Do 16 lutego br. 785 836 rolników, czyli niemal 58%, otrzymało płatności bezpośrednie. Natomiast 1 072 051 rolników (prawie 80% uprawnionych) otrzymało zaliczki (50% należnej sumy) na poczet płatności bezpośrednich.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 08:09