Zdecydowana większość zysku wypracowanego przez największego producenta cukru w kraju zamiast trafić na unowocześniania, inwestycje i przygotowanie firmy do uwolnienia kwot cukrowych w UE zasiliła niedomagający budżet państwa. Wszystko działo się z woli większościowego właściciela, czyli Skarbu Państwa, który posiada ponad 79% akcji KSC.
Zarząd KSC swoją funkcję pełni kadencyjnie. Wybory dokonywane są, co 4 lata. Do niedawna firmą kierował zarząd 3 osobowy. Jego prezesem był Marek Dereziński. Ministerstwo Skarbu uznało, że 3 osoby to zbyt mało by kierować taką firmą i zdecydowało, aby zarząd rozszerzyć do 5 osób. Plantatorzy gorzko żartowali, że MSP w trosce o tworzenie nowych miejsc pracy zwiększa zatrudnienie w KSC. Zapytaliśmy resort, czym podyktowane było zwiększenie składu osobowego KSC.
- Zgodnie ze Statutem Spółki, Zarząd składa się z 1 do 6 członków. Liczbę członków Zarządu określa Rada Nadzorcza, która podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów. Minister Skarbu Państwa wykonuje uprawnienia z akcji Skarbu Państwa i posiada kompetencje przewidziane w Statucie Spółki i Kodeksie spółek handlowych dla Walnego Zgromadzenia. Decyzja o ustaleniu liczby członków Zarządu nie należy do uprawnień Walnego Zgromadzenia – poinformowało nas Biuro Prasowe MSP
Ministerstwo zasłania się Radą Nadzorczą z tą różnicą, że jako właściciel większościowy ma decydujący wpływ na skład Rady. Dlatego też dziwi nas, dlaczego właściciel nie wie jak i dlaczego działają w Radzie Nadzorczej osoby go reprezentujące?
Biuro prasowe KSC poprosiliśmy o podanie ile osób ubiegało się o stanowisko prezesa i członka zarządu spółki kolejnej kadencji. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że startowało kilkadziesiąt osób często z marnym doświadczeniem w cukrownictwie.
- W trosce o dobro postępowania kwalifikacyjnego do Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Nie udzielamy informacji, co do danych personalnych uczestników postępowania kwalifikacyjnego przed jego zamknięciem. W przypadku wyboru Prezesa Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz Członków Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Niezwłocznie o tym Pana poinformujemy – poinformował nas Szymon Smajdor Specjalista ds. promocji w KSC.
Rada Nadzorcza postepowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa oraz Członków Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej VII kadencji zakończyła 25 lutego. Rada uznała, że na kolejną kadencję do pełnienia funkcji prezesa nie nadaje się już Marek Dereziński, pod którego zarządem firma stała się jedną z najbardziej rentownych spółek w kraju. Na stanowisko prezesa zarządu nowej kadencji został powołany Marek Spuz vel Szpos. Członkiem Zarządu odpowiedzialnym za obszar ekonomiczno-finansowy Spółki został Krzysztof Kowa, który był też członkiem zarządu mijającej kadencji. Z kolei za „obszar strategii i rozwoju oraz obszar korporacyjny” odpowiedzialny będzie Piotr Szymanek. Rada nie wyłoniła członka zarządu, który ma zajmować się obszarem „produkcji oraz sprzedaży i marketingu”. Skład zarządu uzupełnia Tomasz Olenderek, który został wybrany do zarządu przez pracowników KSC. Przepisy dotyczące działania Spółki dają prawo pracownikom do posiadania swojego przedstawiciela we władzach firmy. Takiego prawa nie mają plantatorzy. Tomasz Olenderek reprezentował też pracowników w zarządzie w mijającej kadencji.
Marek Spuz vel Szpos ma 51 lat. Jest absolwentem Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki w zakresie „Organizacji i Zarządzania Przemysłem” Politechniki Lubelskiej oraz Studiów Podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w zakresie zarządzania. Z Krajową Spółką Cukrową S.A. związany jest od 2002 roku, gdzie pracował m.in. na stanowisku Dyrektora Departamentu Aktywizacji Zasobów, Dyrektora Oddziału „Cukrownia Rejowiec S.A.”. Od 2011 roku zatrudniony jest na stanowisku Prezesa Zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. w Lublinie.
Krzysztof Kowa ma 64 lata. Jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz studium podyplomowego „Pieniądz i Bankowość” na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2008 zajmował stanowisko Prezesa Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A., a od 2012 roku jest Członkiem Zarządu KSC S.A. odpowiedzialnym za obszar Ekonomiczno-Finansowy, Handlu, IT, PR oraz Systemów Zarządzania. Wcześniej pełnił funkcję Dyrektora Inwestycyjnego w IX NFI im. E. Kwiatkowskiego oraz Dyrektora Departamentu Restrukturyzacji i Windykacji w BGŻ S.A. Centrala.
Piotr Szymanek ma 50 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1994 uzyskał uprawnienia radcy prawnego w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe „Zarządzanie przedsiębiorstwem na rynku Unii Europejskiej” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2008-2013 zajmował stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. korporacyjnych oraz p.o. Prezesa Zarządu w PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Obecnie prowadzi własną działalność w zakresie doradztwa prawno-gospodarczego i zarządzania projektami.
Tomasz Olenderek ma 45 lat. Jest absolwentem Wydziału Administracji Szkoły Wyższej im. P. Włodkowica w Płocku oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Finansami i Marketingu Politechniki Warszawskiej oraz „Psychologia w Biznesie” w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Od początku pracy zawodowej związany był z „Cukrownią Borowiczki” w Płocku, w której pracował na stanowisku Kierownika Działu Handlowego. Sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników KSC „Polski Cukier” S.A. W latach 2004-2006 był Członkiem Rady Nadzorczej KSC S.A. wyłonionym z ramienia pracowników. Od 2006 roku jest Członkiem Zarządu KSC S.A. wybieranym przez pracowników Spółki.
Tomasz Ślęzak