Projekt ustawy został przygotowany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Usprawnienie oraz zwiększenie przejrzystości systemu ochrony i rejestracji oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych- to główne cele nowelizacji ustawy. Jej efektem będzie wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności.
Nowelizacja wprowadzi też zmiany w procedurze składania wniosków o rejestrację chronionych nazw, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności. Skrócą się także terminy rozpatrywania wniosków o rejestrację. Nowa ustawa zapewni również konsumentom łatwiejszy dostęp do informacji o producentach i produktach.
W Polsce unijne oznaczenia posiada 38 produktów. Pierwszymi, rodzimymi produktami, które zostały zapisane w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych rejestrach są bryndza podhalańska i oscypek. Ostatnim, zapisanym w rejestrze w czerwcu br. są krupnioki śląskie.
Uzyskanie takiego oznaczenia gwarantuje, że produkt jest wytwarzany zgodnie z recepturą stosowaną w regionie od kilkudziesięciu lat.