Poznaj Dobrą Żywność – Polska smakuje
Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności, w trakcie którego ponad 100 wystawców zaprezentowało produkty oznaczone znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Na pikniku swoje stoiska miały też organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, instytuty naukowe oraz muzea rolnicze.
Kto wziął udział w pikniku?
„Odpoczywaj na wsi” to strefa przygotowana przez MRiRW we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – Oddział w Krakowie, Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Polską Organizacją Turystyczną. Tu uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z szeroką ofertą gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych oraz konsorcjów „Turystyki wiejskiej” i „Polskich Szlaków Kulinarnych”. Zainteresowani mogli uczestniczyć w konkursach, zabawach oraz warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych.
Strefa muzealna została przygotowana przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, które w interaktywnej formie zaprezentowało tradycyjne sposoby pozyskiwania płodów rolnych i produktów zwierzęcych oraz ich przetwórstwa. Z kolei Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, zorganizowało wystawę polskich zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych. Jedną z atrakcji była parada zabytkowych ciągników, za kierownicą Ursusa C-355 zasiadł Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa, „Polska Smakuje w Regionach” – to projekt promocji polskich produktów rolno-spożywczych oraz systemów jakości, przygotowany przez cztery organizacje branżowe: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych ,,Polska Ekologia”, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI. Projekt zakłada pobudzanie patriotyzmu konsumenckiego poprzez promocję produktów i regionów polskich.
- Paradę zabytkowych ciągników prowadził Jan Krzysztof Ardanowski
Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zorganizowała prezentację produktów wyróżnionych znakiem „Jakość Tradycja”. Swoje wyroby promowali członkowie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Smaczne pieczywo, pachnące wędliny, pyszne sery, aromatyczne miody, można było degustować oraz kupić na stoiskach producentów.
Krajowa Rada Izb Rolniczych w ramach Funduszu Promocji Owoców i Warzyw przygotowała degustację potraw owocowo-warzywnych w formie „Pikniku Owocowo-Warzywnego”.
Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza przygotowała pokazy kulinarne oraz degustację potraw na bazie mięsa drobiowego. Na stoisku dostępne były informacje na temat bezpieczeństwa i jakości polskiego drobiu, a na dzieci czekały liczne konkursy z nagrodami.
- Zabytkowe ciągniki i piękne kobiety budziły duże zainteresowanie męskiej części uczestników pikniku
Polska Izba Żywności Ekologicznej oraz Stowarzyszenie „Polska Ekologia” przygotowały strefę poświęconą żywności ekologicznej. Na stoisku dostępne były certyfikowane produkty ekologiczne m.in.: sery, soki, wędliny, owoce, przetwory zbożowe i cukiernicze.
Na stoisku Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego prowadzona była degustacja mięsa wołowego. Kucharze przygotowali m.in. miniburgery z polskiej wołowiny.
- Na najmłodszych uczestników pikniku czekało wiele atrakcji
Liczna grupa spółdzielni mleczarskich
W pikniku wśród wystawiających się firm znalazła się liczna grupa spółdzielni mleczarski. Uczestnicy mogli na stoiskach: OSM w Kole, OSM w Międzyborzu, OSM TOP-Tomyśl, OSM Czarnków, OSM Kosów Lacki, OSM Garwolin, SM Bieluch, SDM Wieluń, OSM w Grodzisku Mazowieckim, OSM w Skierniewicach, SZGPR Lazur, SM Mlekpol, OSM w Krasnymstawie, OSM Siedlce czy ŚSM Jana, degustować produkowane przez te mleczarnie wyroby. Na niektórych można było dokonać zakupu najwyższej jakości produktów po najniższych cenach. Nad stoiskami wystawiających się mleczarń górowała łowiczanka – olbrzymi namiot należący do OSM w Łowiczu.
- Prezes Czesław Cieślak (z lewej) i wiceprezes Tadeusz Malczyk z pracownicami na firmowym stoisku
Wśród zwiedzających piknik spotkaliśmy Marię Czwojdrak – prezes zarządu Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana” oraz Czesława Cieślaka – prezesa zarządu OSM w Kole, który ze swoim zastępcą Tadeuszem Malczykiem, odwiedzali stoiska wystawiających się firm.
– Z relacji uczestniczących w pikniku wiem, że tego typu imprezy są potrzebne. Pozwalają konsumentom znaleźć dobrą żywność, spróbować jej, zapamiętać producenta, a potem kupować w sklepach. Piknik po raz kolejny potwierdził wysoką jakość polskiej żywności, nie spotkałem tu nikogo, kto by się negatywnie o niej wypowiadał. W tym miejscu chciałbym namówić wszystkich, którzy robią zakupy w sieciach handlowych, by szukali na opakowaniach informacji kto jest producentem danego wyrobu. Nasza spółdzielnia, jak pewnie większość w kraju, bez względu na to czy produkuje i sprzedaje swoją produkcję pod własną marką czy też marką sieci handlowej, zawsze utrzymuje najwyższą jakość. Należy pamiętać, że to producenci odpowiadają za jakość wyrobów. Uczestnictwo w tego typu imprezie pozwala nam na poznanie opinii konsumentów o naszych wyrobach, poznać preferencje dotyczące nowych smaków czy też pojemności opakowań. Degustacje cieszą się dużym zainteresowaniem, a pytania dotyczące, gdzie można kupić nasze wyroby pozwala liczyć na to, że konsumenci powrócą do naszych produktów – powiedział prezes kolskiej spółdzielni mleczarskiej.
- Stoiska spółdzielni mleczarskich, w tym Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, cieszyły się zainteresowaniem uczestników pikniku
Ireneusz Oleszczyński