StoryEditorPolska

Südzucker Polska pod lupą kontrolerów z UOKiK

24.07.2018., 09:07h
Südzucker Polska, jeden z producentów cukru w Polsce, mógł wykorzystywać swoją przewagę wobec rolników – uważają kontrolerzy z UOKiK. Ich zdaniem, Südzucker stosował wobec plantatorów buraka cukrowego zbyt długie terminy płatności oraz ustala ceny za buraki cukrowe na podstawie niejasnych zasad. Südzucker może za to spotkać kara do 3 proc. obrotu poprzedniego roku. 

Rolnicy skarżą się na Südzucker Polska za wykorzystywanie przewagi negocjacyjnej

Po skargach rolników, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko Südzucker Polska, jednemu z czterech koncernów cukrowniczych w Polsce. Spółka działa głównie na południu kraju i – jak zauważa prezes UOKiK – nie ma w tym regionie konkurentów. Plantatorzy buraków cukrowych w skrach do Urzędu zwracali uwagę na różne nieprawidłowości w umowach stosowanych przez spółkę Südzucker Polska. 

Kontrolerzy UOKiK-u sprawdzili te doniesienia na podstawie umów zawartych przez Südzucker Polska z ośmioma losowo wybranymi rolnikami, którzy w ostatnich latach dostarczyli buraków cukrowych do zakładów spółki. Ich umowy są niemal identyczne z pozostałymi plantatorami, gdyż Südzucker zawiera umowy na podstawie wzorca.

– Nasza analiza kontraktów wykazała, że przedsiębiorca może wykorzystywać swoją przewagę negocjacyjną wobec dostawców buraka cukrowego. Wątpliwości urzędu wzbudziły niejasne zasady ustalania ceny oraz zbyt długie terminy płatności – mówi prezes Marek Niechciał. 

Według UOKiK koncern Südzucker Polska stosuje niejasne stawki za buraki dostarczone przez plantatorów 

Zastrzeżenia urzędników z UOKiK co do zapłaty budził fakt, że w momencie zawierania umowy rolnicy znają tylko część stawki jaką mają otrzymać, czyli tzw. cenę gwarantowaną. Pozostała część wynagrodzenia za odstawione buraki jest ustalana m.in. w oparciu o ceny uzyskanej w przyszłości ze sprzedaży cukru przez spółkę. Zdaniem Urzędu nie są to zbyt precyzyjne reguły i przez to rolnicy nie mają możliwości poznania ostatecznej ceny. UOKiK zwrócił też uwagę, że na dodatek plantatorzy nie mogą zweryfikować rzetelności obliczeń wykonywanych przez Südzucker Polska.

Według UOKiK koncern Südzucker Polska stosuje niejasne stawki za buraki dostarczone przez plantatorów

UOKiK: terminy płatności stosowane przez Südzucker Polska nie są prawidłowe 

W swoim postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował też terminy płatności stosowane przez polski oddział Südzucker. 

Zgodnie z prawem, termin zapłaty za dostarczony przez rolnika produkt powinien wynosić maksymalnie do 60 dni. A jak to wygląda w praktyce w Südzucker?
Z ustaleń UOKiK-u wynika, że plantatorzy, którzy dostarczą produkt do 30 listopada, otrzymują zapłatę ceny gwarantowanej do 10 grudnia. W przypadku rolników, którzy odstawili buraki w listopadzie czy II połowie października, jest to zgodne z prawem. Ale już uderza w tych plantatorów, którzy odstawili swoje buraki np. w połowie września. 

Według kontrolerów z UOKiK w niezbyt dobrej sytuacji są też rolnicy, którzy dostarczają buraki cukrowe do zakładów  Südzucker Polska od 1 grudnia. Umowa przewiduje, że otrzymają należność dopiero po zakończeniu kampanii cukrowniczej. 

Nie ma przy tym podanej konkretnej daty, co może oznaczać, że dostawca nie zna nawet przybliżonego terminu, w którym otrzyma pieniądze – podaje UOKiK w informacji. 

Südzucker Polska zapewnia, że jej polityka cenowa jest korzystna dla plantatorów buraka cukrowego

– Südzucker Polska w ramach Komisji Porozumiewawczej, w skład której wchodzi reprezentacja plantatorów, przyjęła za bazę wyliczeń ceny buraków cukrowych średnią cenę cukru ustaloną na poziomie koncernu Südzucker. Metodologia ta została zaakceptowana zarówno przez niemieckich plantatorów, jak również Komisję Porozumiewawczą działającą przy Südzucker Polska – zapewnia Magdalena Budzyńska, Corporate Communication Manager w Südzucker Polska. 

W praktyce oznacza to, że cena cukru stanowiąca bazę do wyliczenia ceny za buraki jest identyczna dla wszystkich plantatorów, z którymi współpracuje koncernu Südzucker bez względu na kraj.
– Gwarantuje to transparentne podejście dla wszystkich plantatorów niezależnie od kraju w którym uprawiają buraki cukrowe – przekonuje Magdalena Budzyńska.

Przedstawicielka Südzucker Polska zaznacza, że na wniosek przedstawicieli plantatorów zasiadających w Komisji Porozumiewawczej ustalono 2 dodatkowe, wcześniejsze terminy płatności ceny gwarantowanej w poprzedniej kampanii. Jedna z tych płatności była realizowana już 27 października 2017 roku. 

– Przy dostawach buraków do odbioru w dniu 1 grudnia 2017 roku lub później zapłata ceny gwarantowanej buraków kontraktowanych następuje w terminie 14 dni od dnia zakończenia kampanii cukrowniczej tj. 6 lutego – wyjaśnia Magdalena Budzyńska. Dodaje też, że obecne terminy płatności za buraki cukrowe są korzystniejsze w porównaniu do poprzednich lat, gdy obowiązywał jeszcze mechanizm limitów na produkcję buraków. 

– Chcemy podkreślić, że w sytuacji wolnego rynku cukru nasza firma nadal stosuje praktykę konsultacji kluczowych warunków umowy z dostawcami surowca. W ramach Komisji Porozumiewawczej słucha argumentów przedstawianych przez reprezentantów plantatorów, prowadzi dialog i dostosowuje zapisy umowy do istniejącej sytuacji na rynku cukru – dodaje Magdalena Budzyńska.

Jaka kara może spotkać Südzucker Polska?

Zgodnie z prawem, UOKiK może nałożyć na spółkę karę za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości 3 proc. obrotu tej firmy osiągniętego w poprzednim roku. Oczywiście Urząd może zakończyć postępowanie bez nakładania kar finansowych na przedsiębiorstwo, o ile firma dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.

UOKiK: terminy płatności stosowane przez Südzucker Polska nie są prawidłowe  

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 05:11