StoryEditorSusza

Susza 2019: na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy?

05.07.2019., 18:07h
Susza w rolnictwie w 2019 roku daje się coraz bardziej we znaki. Jest już w 14 województwach. Z tego samego powodu Litwa wprowadziła stan wyjątkowy w kraju. Czy polscy rolnicy mogą liczyć na pomoc suszową w podobnej postaci jak po suszy w 2018 roku?  

Litwa wprowadza stan wyjątkowy w związku z suszą

Rząd Litwy 3 lipca 2019 roku ogłosił stan wyjątkowy w kraju ze względu na skutki suszy w sektorze rolnym. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa szacuje, że szkody wyrządzone przez suszę zmniejszyły plony o 40%, a w przypadku pszenicy, żyta czy rzepaku straty mogą być jeszcze większe. Przez suszę na pewno ucierpią także litewskie gospodarstwa utrzymujące bydło.  

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o powołanie jak największej liczby komisji szacujących straty

Tymczasem w Polsce kolejne izby rolnicze apelują do samorządów gminnych o jak najszybsze powoływanie komisji szacujących straty. Podlaska Izba Rolnicza prosi, aby gminy powoływały jak najwięcej osób do komisji. 

– Jedna trzyosobowa komisja nie będzie w stanie oszacować wszystkich strat do czasu rozpoczęcia żniw – przekonuje Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. 

Izba apeluje, aby zgłaszało się jak najwięcej osób, które mogą reprezentować samorząd rolniczy w komisjach. Jedynym warunkiem jest posiadanie 5-letniego stażu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego lub wykształcenia rolniczego.  

Czy zostaną uruchomione dopłaty suszowe w związku z suszą w 2019 roku?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na pytanie „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, na jaką pomoc w związku z suszą w 2019 roku mogą liczyć nasi rolnicy. Czy będzie ona podobna do pomocy suszowej z 2018 roku? 

W związku z suszą w 2018 roku na pomoc dla poszkodowanych rolników rząd przeznaczył 2,2 mld zł, podczas gdy łączna kwota strat w rolnictwie wyniosła około 8 mld zł. 

Decyzja dotycząca uruchomienia dodatkowej pomocy zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane na podstawie przepisów o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które rozpoczynają szacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy – informuje Małgorzata Książyk, dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Umorzenie składek na KRUS lub czynszu dzierżawnego dla KOWR 

Poza ewentualnymi dopłatami suszowymi rolnicy mogą – po przedstawieniu protokołu z szacowania strat – ubiegać się o kredyt preferencyjne na wznowienie produkcji rolnej lub na odtworzenie środków trwałych. Można również wnioskować o umorzenie w całości lub w części bieżących składek na KRUS lub odroczenie terminu płatności składek i rozłożenie ich na raty.
Z kolei KOWR może się zgodzić na odroczenie terminu płatności składek za kupioną lub dzierżawioną ziemię od państwa i rozłożenie ich na dogodne raty. Wreszcie rolnik może ubiegać się o udzielenie  ulgi w podatku rolnym. 

Paweł Mikos 
Fot. Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 12:25