W Wielkopolsce powstanie 51 nowych zbiorników wodnych małe retencji
Pod koniec kwietnia 2020 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował o podziale dotacji przeznaczonych na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych. Ponad 3,6 mln złotych zostanie przekazanych jako wsparcie finansowe na budowę nowych zbiorników wodnych małej retencji.
Dotowana będzie budowa akwenów o powierzchni od 0,3 do 2 ha i obejmie łącznie 51 nowych zbiorników o łącznej powierzchni 48 ha. Powstaną one na terenie 42 wielkopolskich gmin.
75 tys. złotych dotacji do 1 ha powierzchni zbiornika wodnego
Samorząd wojewódzki uważa, że budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji jest jednym w najważniejszych działań, które pozwalają łagodzić skutki suszy.
Dotacje są udzielane na budowę zbiorników od 0,3 do 2 ha, aby rolnicy mogli jak najlepiej dostosować ich powierzchnię do swoich potrzeb.
Dotacja do 1 ha powierzchni zbiornika wodnego wynosi 75 tys. złotych. Dotacje zostały przyznane głównie osobom fizycznym, w tym rolnikom. Nabór wniosków na ten cel odbył się jeszcze w 2019 roku.
Krzysztof Grabowski: budowa zbiorników małej retencji pomoże zmniejszyć skutki suszy
– Od wielu lat wspieramy powstawanie nowych zbiorników wodnych w Wielkopolsce. Obserwując olbrzymią suszę, która w szczególny sposób dotyka nasz region, staramy się zachęcać do budowy zbiorników małej retencji. Obserwuję, że z każdym rokiem wpływa co raz więcej wniosków na tego typu zadania. Zbiorniki wodne poza zwiększeniem retencji wody w środowisku podnoszą również bioróżnorodność, a także pooprawiają swoisty mikroklimat – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Dotacje na nawadnianie z modernizacji gospodarstw
Warto także pamiętać, że ARiMR przedłużył termin składania wniosków o dotacje na nawadnianie gospodarstw w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Po zmianie ten termin upływa 20 lipca 2020 roku, a kwota dotacji może wynieść nawet do 100 tys. złotych.
W ramach dotacji na nawadnianie przyznawanych przez ARiMR można sfinansować:
- wykonanie nowego nawodnienia,
- ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej,
- ulepszenie instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem nawadnianego obszaru.
Więcej na ten temat w artykule:
Jak dostać 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie gospodarstw?
W Polsce ma powstać łącznie nowych 600 niewielkich obiektów służących małej retencji
Z kolei prezydent Andrzej Duda 29 kwietnia poinformował, że wkrótce zostaną rozstrzygnięte przetargów na budowę niewielkich obiektów hydrologicznych – budowę jazów, śluz, tam i małych zbiorników na rzekach, czy też polegające na podpiętrzaniu jezior. Łącznie ma powstać około 600 takich nowych obiektów.
– To są elementy tak zwanej małej retencji, tej najdrobniejszej, ale to jest element całego wielkiego planu tworzenia retencji w Polsce, poczynając od 9 dużych zbiorników retencyjnych, poprzez 30 mniejszych zbiorników, aż do tych najmniejszych obiektów retencyjnych, bo prawda jest taka, że musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na tym poziomie najbardziej podstawowym, w zasadzie w każdym gospodarstwie – przekonywał prezydent.
Więcej na ten temat w artykule:
Susza 2020: Andrzej Duda liczy na majowe deszcze i obiecuje pomoc dla rolników
Paweł Mikos