Susza potwierdzona już w 9 województwach
W piątek 14 czerwca 2019 roku Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ogłosił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.
Trzecim okresie raportowania obejmuje czas od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku. W tym terminie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -35 mm i uległa zmniejszeniu o 14 mm w stosunku do poprzedniego okresu – 1 IV-30 V.
– W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie zagrożenia suszą o uprawy krzewów owocowych. Stwierdzamy również że nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą, w poprzednim raporcie notowano ich 8 a w obecnym liczba ta wzrosła do 9. – podaje dyrektor Instytut, prof. Wiesław Aleksander Oleszek.
Najgorsza sytuacja m.in. w Wielkopolsce, ziemi łódzkiej, Kujawach i części Mazowsza
Najbardziej odczuwalny deficyt wodny był w północnej części polski, gdzie KBW dochodziło nawet od -100 mm do -159 mm.Dramatycznie pod tym względem wygląda sytuacja na Nizinie Wielkopolskiej, Pojezierzu Wielkopolskim Pobrzeżu Słowińskim, części Pojezierza Mazurskiego oraz na Nizinie Podlaskiej. W tych regionach Klimatyczny Bilans Wodny wynosił od -120 mm do – 159 mm. Co gorsza, część z tych miejsc była najbardziej dotknięta przez suszę w 2018 roku.
Z Monitoringu suszy rolniczej prowadzonego przez IUNG wynika, że susza rolnicza od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku wystąpiła w 9 województwach:
- kujawsko-pomorskim – w poprzednim komunikacie w tym województwie jeszcze nie było zagrożenia suszą,
- lubuskim,
- łódzkim,
- mazowieckim,
- podlaskim,
- pomorskim,
- warmińsko-mazurskim,
- wielkopolskim,
- zachodniopomorskim.
IUNG potwierdza, że w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku susza rolnicza była notowana w uprawach:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych
- truskawek,
- krzewów owocowych – w poprzednim komunikacie ta uprawa nie była zagrożona suszą.
Suszą rolniczą są zagrożone zboża jare w ponad połowie gmin w Wielkopolsce
Z Monitoringu Suszy Rolniczej od 11 kwietnia do 10 czerwca wynika, że obecnie najbardziej na suszę są zagrożone uprawy zboża jarego. Suszę w tych zbożach odnotowano łącznie w 389 gminach Polski, czyli w 15,7% wszystkich gmin w kraju. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania liczba gmin objętych suszą wzrosła o 244 gminy.
Najpoważniej sytuacja w uprawach zbóż jarych wygląda w woj. wielkopolskim, gdzie IUNG odnotował zagrożenie suszą w aż 54% gmin. W woj. łódzkim jest to niemal 50% gmin. Na Podlasiu dużo ponad 1/3 gmin jest dotknięta suszą, a w woj. zachodniopomorskim ponad 1/4 gmin.
MAPA z suszą rolniczą w uprawach zbóż jarych:
Wzrasta zagrożenie suszą w zbożach ozimych. Susza także w krzewach owocowych
W okresie monitorowania od 11 kwietnia do 10 czerwca suszę rolniczą stwierdzono w uprawach zbóż ozimych. Tym razem zagrożenie suszą wystąpił w 209 gminach – co stanowi 8,4% gmin w kraju. Jest to wzrost aż o 148 gmin w porównaniu do poprzedniego okresu monitorowania.
Suszę odnotowano także w uprawach truskawek w 105 gminach (4,24% gmin kraju, co oznacza wzrost liczby gmin z wystąpieniem suszy o 85.
MAPA z suszą rolniczą w uprawach truskawek:
Po raz pierwszy susza rolnicza została odnotowana także w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła ona w 48 gminach (1,94% gmin w Polsce).
MAPA z suszą rolniczą w uprawach krzewów owocowych:
Paweł Mikos