Ostatnim rokiem, w którym nie zanotowano w Polsce suszy, był rok 1980, dlatego można uważać, że susza jest w naszym kraju zjawiskiem permanentnym – stwierdził prof. dr hab. Andrzej Doroszewski z IUNG podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego w resorcie rolnictwa.
Obecnie susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród trzech upraw:
- zbóż jarych,
- krzewów owocowych,
- truskawek.
Największa susza występuje w uprawach zbóż jarych, odnotowano ją w 76 gminach na terenie sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja na glebach lekkich niż na ciężkich. W 56 gminach tych samych województw odnotowano również suszę rolniczą w uprawach krzewów owocowych. W 15 gminach województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego susza występuje także w uprawach truskawek.
Podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego został także zaprezentowany nowy wzór protokołu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym i dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wzór protokołu powinien być wykorzystywany przez komisje szacujące straty. W nowym wzorze dokumentu uproszczono w szczególności metodę określania średniorocznej produkcji z trzech poprzednich lat, a także strat powodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. q