Tradycyjne spotkanie z plantatorami zorganizowano na terenie działania Oddziału KSC SA „Cukrownia Werbkowice” w południowo-wschodnim rejonie kontraktacyjnym spółki. Obchody święta zainaugurował Paweł Piotrowski, prezes zarządu spółki.
Rząd reprezentował Filip Grzegorczyk, wiceminister skarbu, który komplementował KSC: – Krajowa Spółka Cukrowa jest jednym z najważniejszych podmiotów w domenie Skarbu Państwa, w tym najważniejszą spółką z sektora rolno-spożywczego, o którą szczególnie dbamy. Chcemy, by była jednym z narodowych czempionów.
Do Hulcza w powiecie hrubieszowskim w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej przybyło 4 tys. gości, czyli o tysiąc więcej niż podczas ubiegłorocznego święta. Jednym z najważniejszych tematów, które plantatorzy poruszali w swoich rozmowach, było spodziewane w 2017 roku zakończenie kwotowania buraka cukrowego. Zważywszy na załamanie na rynku mleka, nic dziwnego, że ta perspektywa budzi obawy.
Stanisław Próchno z Chrzanowa w województwie lubelskim wraz z synem uprawia plantację 9 ha buraka cukrowego. W zeszłym roku było to 12 ha.
– Od lat jesteśmy z synem wiarygodnymi plantatorami. Jesteśmy zadowoleni z obecnej sytuacji i uważamy, że kwotowanie powinno zostać utrzymane – powiedział nam plantator.
Obawia się, że zniesienie kwotowania może doprowadzić do zamieszania na rynku i nieuczciwej konkurencji ze strony nowych plantatorów, którzy zechcą wykorzystać sytuację, a w konsekwencji – do spadku cen buraków cukrowych.
Po uroczystym otwarciu przyszedł czas na pokazy i prezentacje branżowe. Licznie przybyli goście mieli do dyspozycji obszary tematyczne dotyczące uprawy buraków cukrowych, a wzdłuż ścieżki dla zwiedzających swoje namioty rozstawiły firmy współpracujące ze spółką.
W części wystawienniczej firmy nasienne zaprezentowały poletka z ponad 40 odmianami buraka cukrowego – zarówno występującymi w obsiewach w tym roku, jak i nowo rejestrowanymi.
Odwiedzający mogli zgłębić także problematykę nawożenia gleby, nawożenia startowego i dolistnego, stosowania stymulatorów wzrostu i rewitalizatorów gleby. Przy parcelach pokazowych można było wymienić się doświadczeniami i skorzystać z porad specjalistów. Ci ostatni omawiali najczęściej popełniane błędy w uprawie buraka cukrowego i sposoby ich uniknięcia. Bogatą ofertę środków ochrony roślin przygotowały firmy je produkujące.
Nie mogło oczywiście zabraknąć wystawy sprzętu rolniczego.
– Jestem bardzo zainteresowany tą częścią imprezy – mówił Stanisław Próchno. – Syna i mnie interesuje siewnik „Gaspardo” i agregat uprawowo-siewny „Lemken”.
Organizatorzy zapewnili dodatkowe atrakcje. W konkursach były do wygrania cenne nagrody, a gwiazdą programu artystycznego prezentowanego na scenie był zespół Wieko z gościnnym udziałem Krzysztofa Cugowskiego i Felicjana Andrzejczaka.
Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2002 roku. Jest największym co do wielkości w Polsce i ósmym producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi siedem cukrowni w pięciu województwach.
Krzysztof Janisławski