Tak wysoki wynik w konkursie zdarzył się po raz pierwszy. Ale jak podkreślają członkowie komisji konkursowej, wybór nie był łatwy. Co brało pod uwagę jury, którego szeregi zasiliła Anna Komorowska? Zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki. Dla komisji ważne też były różnorodność użytych materiałów i kompozycja nawiązująca do formy tradycyjnych wieńców dożynkowych. Uwadze jury nie umknęła również oprawa prezentacji, w tym stroje grupy wieńcowej, instrumentarium i śpiew.
W konkursie prezentowane były najpiękniejsze wieńce ze wszystkich województw w Polsce. Ten świętokrzyski, nagrodzony, przygotowała gmina Miedziana Góra pod okiem Marii i Józefa Buckich. To mistrzowie w wyplataniu wieńców dożynkowych. W ubiegłym roku ich dzieło zdobyło pierwsze miejsce na XIII Dożynkach Świętokrzyskich. W tym roku w Spale to właśnie ich korona z kłosów została wręczona prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu.
Drugie miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 8 tys. zł wywalczył wieniec mieszkańców gminy Sośnie z województwa wielkopolskiego. Przygotowany został pod nadzorem Marii i Piotra Barańczaków mieszkających we wsi Trzemeszno w gminie Rozdrażew w powiecie krotoszyńskim. Państwo Barańczakowie wypletli wieniec o 180 cm wysokości i 150 cm szerokości.
Twórcy wieńca wykorzystali do jego produkcji, w różnych splotach, kłosy – przede wszystkim jęczmienia, a także pszenicy, pszenżyta, owsa i lnu. Centralnymi postaciami wewnątrz wieńca były figury gospodarza i gospodyni wyplecione ze słomy. Wieniec prezentowany był przez tzw. grupę wieńcową. Składała się z 10-osobowego zespołu ludowego z Kociny w gminie Sośnie oraz dwóch par tancerzy.
Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł zdobył wieniec województwa lubelskiego przygotowany przez gminę Stężyca.