– Za chwilę szacowanie szkód znowu będzie aktualnym tematem. Rzepak i jęczmień na pewno są zagrożone wymarznięciem, bo w wielu miejscach praktycznie nie ma żadnej pokrywy śnieżnej, a zapowiadane są mroźne dni – mówił Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolczniej, która organizuje Fora.
– Obecnie niektóre komisje sporządzają protokoły już po tym, jak znane są dokładnie wytyczne naboru, a inne na długo przed tym. W takiej sytuacji zupełnie inny procent rolników może liczyć na pomoc – żalił się jeden z rolników.
– Jest to niedopuszczalna praktyka, że ktokolwiek szacuje straty w kwietniu, a protokół wysyła na przykład w grudniu – przekonywał Zbigniew Król, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. – Zaproponowaliśmy ministerstwu rolnictwa, aby po terminie 30 dni od oszacowania straty wszystkie protokoły, które nie trafiły do wojewody, nie były uwzględniane – dodał.
Rolnicy wskazali przedstawicielowi wojewody, że złą regułą jest szacowanie szkody na jednym polu tylko raz w roku.
Duże zainteresowanie wzbudziła również kwestia dzierżawy gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych.
– W okolicach Konina będziemy ogłaszać przetargi pewnie w połowie marca. Mamy do wydzierżawienia 35 działek rolnych o powierzchni od 8 do 16 ha oraz jedno gospodarstwo wraz z zabudowaniami o łącznej powierzchni około 80 ha – poinformował Marcin Gawełek z sekcji ANR w Malińcu.
W najbliższym czasie odbędą się spotkania dla powiatu kościańskiego w Domu Ogrodnika w Widziszewie 8 lutego oraz dla powiatu kępińskiego w Zajedzie Wielkopolskim w Siemianicach 13 lutego. Spotkanie dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zostało przesunięte przez organizatorów na inny termin. pm