StoryEditorPolska

Szacowanie szkód w rolnictwie na nowych zasadach

27.02.2019., 18:02h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zmienić zasady szacowania szkód spowodowanych np. suszą. Zmienić się mają m.in. wytyczne dla komisji szacujących straty oraz na nowo mają być określone wartości klimatycznego bilansu wodnego (KBW), co w praktyce może zmienić sytuację wprowadzenia suszy rolniczej. 
We wtorek 19 lutego 2019 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego, izb rolniczych oraz pracowników urzędów wojewódzkich z urzędnikami ministerstwa rolnictwa. W czasie dyskusji Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa, przedstawił propozycję zmiany w wytycznych dla komisji odnośnie do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych wywołanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki, powódź, huragan, osunięcie się ziemi lub lawinę.

Jedną z ważniejszych propozycji jest uszczegółowienie zapisów dotyczących posiadania ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni użytków rolnych, co uprawnia do otrzymania wyższej pomocy od państwa po wystąpieniu np. suszy. Do tej powierzchni nie będą wliczane użytki zielone, czyli zarówno łąki i pastwiska, jak również trawy na gruntach ornych. Jest to o tyle ważne, że z tego powodu wiele gospodarstw otrzymało ostatnio niższą pomoc suszową, ponieważ nie mogło ubezpieczyć traw na gruntach ornych.

Wiceminister Romanowski poinformował, że planowane jest też wprowadzenie proporcjonalnego do procentowych strat liczenia kosztów nieponiesionych uwzględnianych przy szkodach co najmniej 70%. Ministerstwo planuje zrezygnować z określania daty wystąpienia szkody w przedziale czasowym. Resort planuje też, że pomoc na odtworzenie środków trwałych w gospodarstwie będzie przyznawana dla szkód w produkcji rolnej przekraczających 30% średniej rocznej produkcji rolnej z 3 lat lub średniej z 3 lat wybranych z 5 bez wielkości najwyższej i najniższej.

Z kolei 13 lutego 2019 roku do konsultacji trafił projekt rozporządzenia w sprawie wartości KBW dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Jak twierdzi resort, w ostatnich 20 latach występuje znaczne przyspieszenie rozpoczęcia okresu wegetacyjnego o około 10 dni, a w 2018 roku poszczególne fazy rozwojowe następowały nawet o 2 do 3 tygodni wcześniej niż w latach ubiegłych. Z tego powodu po zmianach wartości KBW mają być bardziej związane z potrzebami wodnymi roślin wraz ze zmieniającymi się fazami rozwojowymi, niż to miało miejsce do tej pory.

Obowiązujące do tej pory wartości progowe klimatycznego bilansu wodnego w prowadzonym systemie monitoringu suszy rolniczej okazały się nieadekwatne do występujących ekstremalnych warunków pogodowych. Należy zatem dokonać stosownych zmian dotychczasowych wartości KBW, aby możliwa była jak najbardziej rzetelna ocena przyczyn i skutków związanych z niedoborem wody – zauważyli urzędnicy ministerstwa. Tym samym resort chce dostosować prawo do postulatów zgłaszanych przez rolników i izby rolnicze podczas suszy w 2018 roku. Ministerstwo zdecydowało się na wyznaczenie nowych wartości KBW również dla kukurydzy. Wynika to m.in. ze wzrostu powierzchni upraw kukurydzy na glebach lekkich, które nie są zalecane do tej uprawy



  • Ministerstwo rolnictwa chce wprowadzić nowe wartości KBW dla upraw kukurydzy na ziarno i na kiszonkę


Paweł Mikos
fot. Paweł Mikos
zdj.główne: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:14