Nowe technologie w hodowli świń wyróżnione na targach EuroTier 2024
Ze zgłoszonych do nagród innowacji wybrano najlepsze, którym przyznano medale. Żaden z produktów dotyczących produkcji trzody chlewnej nie otrzymał złotego medalu – trafiły do branży mleczarskiej i drobiarskiej. Prezentujemy kilka nowości dla świń nagrodzonych srebrnymi medalami.
Obniżone i podgrzewane gniazdo dla prosiąt od Nooyen Manufacturing
Holenderska firma Nooyen Manufacturing produkująca wyposażenie dla trzody chlewnej opracowała innowację w projektowaniu kojców porodowych, które muszą spełniać szczególnie wysokie standardy utrzymania i higieny. Stałym elementem każdego kojca porodowego jest gniazdo dla prosiąt.
W ofercie Nooyen Manufacturing znalazło się lekko obniżone, nachylone i podgrzewane gniazdo dla prosiąt. Jego główne zadanie polega na wyrównywaniu różnic w potrzebach termicznych loch po porodzie i prosiąt oraz zmniejszenie ryzyka strat spowodowanych przygnieceniami osesków. Takie gniazdo, zdaniem producenta, jest lepiej akceptowane przez prosięta. W zagłębieniu można wyłożyć ściółkę lub wysypać proszek do osuszania i dezynfekcji, nie powodując przy tym nadmiernych strat.
Lekko perforowana powierzchnia ułatwia usuwanie płynów, a gniazdo pozostaje suche i higienicznie czyste. System ogrzewania gniazda prosiąt może być zasilany ciepłą wodą lub energią elektryczną i zapewnia stałe ciepło od dołu. Gniazdo jest kompatybilne z każdym kojcem porodowym i można je łatwo zintegrować z istniejącymi systemami.
Kolczyk BioTag+, który rejestruje ruch i temperaturę świń
Firma Big Dutchman we współpracy z innym niemieckim przedsiębiorstwem zajmującym się monitorowaniem zwierząt gospodarskich – BioCV, wprowadza na rynek kolczyk z czujnikiem o nazwie BioTag+, który umożliwia rejestrowanie danych dotyczących ruchu i temperatury świń.
Za pomocą algorytmów możliwa jest rejestracja także innych parametrów, świadczących na przykład o wystąpieniu rui lub zbliżającym się porodzie. Przesyłanie danych odbywa się za pośrednictwem Bluetooth, a analiza przeprowadzana jest w chmurze za pomocą sztucznej inteligencji. System BioTag+ umożliwia utrzymywanie loch prośnych w grupach aż do momentu tuż przed porodem.
W opinii producenta przyczynia się to do większego dobrostanu zwierząt, zmniejsza stres i ułatwia porody. Dotychczas systemy mające podobne funkcje technicznie ograniczały się w sektorze trzody chlewnej tylko do identyfikacji loch w dużych grupach, głównie podczas żywienia.
Podejmowano też próby wprowadzania podobnych rozwiązań do minimalizacji przygnieceń prosiąt przez lochy podczas porodu za pomocą kamer lub technologii dźwiękowej. Kolczyki z czujnikiem BioTag+ stanowią jednak dużo istotniejszy postęp w rejestrowaniu danych o stanie zwierząt.
Panele do łatwej zmiany szczelin od firmy Asbo
Produkcja zwierząt, w szczególności trzody chlewnej, staje w obliczu ciągłych zmian wynikających z wprowadzania nowych wymogów dotyczących utrzymania, co często wymaga adaptacji już funkcjonujących obiektów inwentarskich, na przykład w celu poprawy dobrostanu zwierząt, zmiany skali lub profilu produkcji.
Wyzwaniem w utrzymaniu świń jest od lat utrzymanie bezpieczeństwa wyposażenia, a zwłaszcza podłoża, aby zwierzęta nie czuły dyskomfortu i nie kaleczyły się przy poruszaniu. Podłoga betonowa ze szczelinami odgrywa w tym kluczową rolę.
Dostosowanie szerokości szczelin, zmniejszenie powierzchni rusztowej, a nawet zwykła odbudowa zużytych elementów posadzki betonowej to zawsze wyzwanie. Dlatego holenderska firma Asbo wprowadza koncepcję nazwaną systemem FlexiPigFloor. Według producenta umożliwia on szybką i prostą, a przede wszystkim trwałą i niedrogą naprawę podłoża oraz dostosowanie istniejących betonowych podłóg rusztowych do potrzeb poprzez zmianę wymaganej szerokości szczelin czy proporcji pomiędzy szczelinami i beleczkami.
W skład systemu wchodzą profile aluminiowe, które są produkowane zależnie od wymagań. Powlekane profile można stosować do naprawy podłóg rusztowych, a także do zmiany szerokości szczelin lub przekształcenia istniejących podłóg rusztowych w pełną powierzchnię do odpoczynku. Istniejące systemy podłogowe można zatem dostosować do nowych wymagań bez konieczności demontażu.
Dominika Stancelewska