Targi Ferma wracają do Łodzi!
Będzie można zapoznać się z ofertą firm genetycznych, paszowych, dostarczających wyposażenie budynków, roboty udojowe, systemy zadawania pasz, a także leki i preparaty weterynaryjne. Targi to jednak nie tylko ekspozycje firm. W ponad 25-letniej historii imprezie zawsze towarzyszą konferencje.
Jakie prelekcje organizatorzy przygotowali dla odiwedzających?
Pierwszego dnia targów odbędzie się panel dyskusyjny dla producentów trzody chlewnej, który poprowadzi dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Uczestnicy omówią największe zagrożenia dla produkcji świń w Polsce i Europie. Wśród tematów, na jakie położony zostanie nacisk znajdą się afrykański pomór świń, wahania rentowności i możliwości ich łagodzenia, uzależnienie Polski od importu zwierząt i genetyki, a także społeczne postrzeganie produkcji zwierzęcej, w tym kwestia agresywnej retoryki obrońców praw zwierząt. Poruszony zostanie temat precedensowych wyroków w sprawie odoru oraz kłamstw na temat produkcji żywca.
W piątek odbędzie się również forum na temat odnawialnych źródeł energii, którego moderatorem będzie prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowcy przybliżą kwestie związane z budową i funkcjonowaniem biogazowni. Postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy poferment to dobry nawóz, a także na co zwrócić uwagę planując inwestycję i czy certyfikacja produktów śladem węglowym doprowadzi do załamania eksportu polskiej żywności.
Także pierwszego dnia targów odbędzie się Forum Hodowli Drobiu, przygotowane przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz, którego hasłem przewodnim będzie polskie drobiarstwo w wyjątkowo niestabilnym otoczeniu.
Sobota natomiast to dzień dla hodowców bydła, zarówno mlecznego, jak i mięsnego. Producentów wołowiny do dyskusji zaprosi Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, natomiast dla producentów mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przygotowała panel, podczas którego poruszone zostaną zagadnienia związane z dobrostanem krów czy metodami redukcji emisji metanu.
Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?
Drugiego dnia targów odbędzie się również debata na temat przyszłości polskiego rolnictwa z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego.
Po 20 grudnia br. wszyscy, którzy chcą otrzymać bezpłatną kartę wstępu na targi, będą mogli rejestrować się na stronie, a więcej szczegółów o imprezie można znaleźć na stronie Targów Ferma.
Dominika Stancelewska