Polagra Premiery 2024: Kto otrzyma Złoty Medal Grupy MTP?
Złote Medale zostaną wręczone laureatom podczas ceremonii otwarcia targów, tj. w najbliższy piątek 19.01.2024 r. W konkursie nagradzane są te produkty, które odznaczają się innowacyjnością i wytwarzane w oparciu o autorskie rozwiązania. Oceny produktów sąd konkursowy, zbudowany z grona specjalistów reprezentujących branżę rolniczą, pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka.
Złote Medale Polagra Premiery przyznawane są w dwóch oddzielnych kategoriach: „Maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa” oraz „Rośliny uprawne”.
Lista laureatów Złotych Medali Grupy MTP 2024
1. ACTIV CALC S-10 – zgłaszający i producent: FIRMA HANDLOWO-PRODUKCYJNA MKG PROMYK HONORATA
Produkt nawozowy UE z nazwą handlową "Active CALC S-10" przeznaczony jest do stosowania pod uprawy polowe, ogrodnicze, sadownicze, użytki zielone i poplony, na wszystkie gleby, niezależnie od ich składu mechanicznego. Reguluje PH gleby i poprawia jej chemiczną i fizyczną strukturę. Nawóz wzbogacono w przetrwalnikujące, heterotroficzne bakterie utleniające siarkę elementarną do przyswajalnych dla roślin jonów siarczanowych, wykazujące również cechy bakterii promujących wzrost roślin.
2. Ciągnik Rolniczy VALTRA Q265 – zgłaszający: AGRAVIS TECHNIK POLSKA SP. Z O.O., producent: VALTRA Inc
Ciągniki Serii Q to maszyny, którymi pracuje się przyjemnie i które wspaniale się prowadzi, Są idealnym połączeniem mocy, praktyczności, precyzji i osiągów, co zwiększa wydajność pracy i jej rentowność. Litera "Q" w serii Q oznacza "Quality", czyli jakość i to przez duże "Q". Dlatego jedynie oficjalni dealerzy z certyfikatem "Q" są wystarczająco wykwalifikowani, by móc spełnić wszelkie twoje potrzeby.
3. FieldClimate – zgłaszający: Metos Polska Sp. z o.o., producent: Pessl Instruments GmbH
Bez względu na rodzaj uprawy czy typ gleby, cyfrowe rozwiązania IoT dla rolnictwa ograniczają liczbę zmiennych i umożliwią podejmowanie trafnych, opartych na danych decyzji: poprawiają jakość plonów, zwiększają produktywność Twoich pracowników, zwiększają zysk gospodarstwa. Jednocześnie pomagają one w optymalizacji zużycia środków produkcji (wody, energii, nawozów, środków ochrony roślin i siły roboczej), zmniejszeniu ogólnego wpływu na środowisko.
4. Lider S wapniowo-siarkowy 43-17 – zgłaszający i producent: ROLPOL OŁDAKOWSCY Sp. j.
Lepszy efekt – mniejsza dawka! Lider S cechuje się 3-krotnie wyższą aktywnością w porównaniu do zwykłego dolomitu. Dodatkowo jest najtańszym źródłem siarki dla roślin. Dzięki twardej i stabilnej granuli ułatwia wysiew, przy czym jest w 100% rozpuszczalny w wodzie i działa od razu po zastosowaniu!
5. "Magellan – podłoga na korytarze w rolce" – zgłaszający: BIORET AGRI-LOGETTE CONFORT S.A.R.L., producent: BIORET AGR
Magellan to gumowa aktywna podłoga na korytarze, zapewniająca komfort i bezpieczeństwo Twoim zwierzętom. To innowacja na skalę światową: samoodpływowa podłoga Magellan działa przeciw zapaleniu skóry i kulawiznom. Podłoga Magellan odprowadza płyny ze śliskich stref i zmniejsza emisję amoniaku o 40%. Dzięki podłodze Magellan racice są bardziej suche, a krowy przebywają w czystszym środowisku.
6. Manitou ładowarka przegubowa MLA 3-25 H – zgłaszający: Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne AGROMIX Sp. z o.o., producent: Manitou Polska Sp. z o.o. (oddział francuskiego producenta Manitou BF)
Ładowarka przegubowa Manitou MLA 3-25 H to maszyna o wadze roboczej ok 2,5 t. Posiada najnowsze rozwiązania techniczne w klasie porównywalnych maszyn na rynku! Inteligentne i innowacyjne rozwiązania wpływają na wydajność, komfort i bezpieczeństwo pracy operatora oraz znacząco obniżają całkowity koszt eksploatacji maszyny (TCO -Total Cost of Ownership).
7. Moduł radarowy serwisu Fertisat dostarczający mapy aplikacyjne niezależnie od warunków pogodowych – zgłaszający i producent: Wasat Sp. z o.o
Internetowy serwis Fertisat jest cyfrową usługą dla rolników wykorzystującą m.in. radarowe zobrazowania satelitarne do tworzenia map precyzyjnego stosowania nawozów mineralnych. Nowy moduł radarowy w serwisie minimalizuje zależność od warunków pogodowych w procesie tworzenia map aplikacyjnych oraz generuje zalecenia dotyczące dawek nawozów. Funkcje te umożliwiają rolnikom optymalizację nawożenia, przynosząc oszczędność środków produkcji i poprawiając efektywność ekonomiczną gospodarowania.
8. Obieraczka cebuli - zgłaszający i producent: PPHiU POM KALISZ Sp. z o.o.
Obieraczka cebuli jest jednotorową maszyną do obierania cebuli "na biało". Do zastosowania w małych przetwórniach warzyw lub gospodarstwach rolnych. Urządzenie o unikalnej konstrukcji, przeznaczone do obsługi przez dwie osoby, o minimalnym zaangażowaniu energii elektrycznej, w którym występują następujące operacje: obróbki cebuli, obcinanie części naciowej i korzeniowej, nacinanie wzdłużne łuski cebuli, odmuchiwanie w miejscu nacięcia, obrotowe oczyszczanie z łuski z nadmuchem.
9. Opryskiwacz samojezdny John Deere M340 – zgłaszający: John Deere Polska sp. z o.o., producent: DEERE & COMPANY
340M to kompaktowy opryskiwacz o wysokim poziomie specyfikacji. Jego niewielkie wymiary są idealne dla gospodarstw z wąskimi drogami dojazdowymi. Jest doskonale wyważony dzięki rozkładowi masy 50:50, minimalizując ugniatanie gleby, a ponadto jest dostępny w szerokim zakresie rozstawu kół dla różnych upraw rzędowych. Jest również bogato wyposażony w technologię rolnictwa precyzyjnego John Deere i zaawansowane systemy sterowania opryskiem zapewniające wysoką jakość ochrony roślin.
10. Seria AVI UC 110 ceramicznych szczelinowych rozpylaczy eżektorowych – zgłaszający i producent: ALBUZ
Zgłoszony do Konkursu zestaw rozpylaczy nie ma aktualnie na rynku oferty konkurencyjnej innych producentów rozpylaczy i opryskiwaczy w zapewnieniu potencjału redukcji znoszenia DRP (drif reduction potential) na poziomie 90%, dla całego zestawu w zróżnicowanych zakresach ciśnień roboczych. Rozpylacze AVI 110 UC pozwalają na znaczne podniesienie potencjału redukcji znoszenia dla opryskiwaczy polowych. Zastosowanie zgłaszanych do konkursu rozpylaczy - pozwala na uzyskanie z opryskiwacza urządzenia, który można uznać za Technikę Ograniczającą Znoszenie (TOZ). Pozwala to na zachowanie mniejszych stref buforowych a tym samym wyższą efektywność ochrony i produkcji roślinnej.
11. Siewnik do poplonów – zgłaszający i producent - AGRIWIR Dominik Brząkała
Produkcję siewnika rozpoczęliśmy dwa lata temu. Podczas wprowadzenia na rynek krajowy i europejski spotkał się on z dużym zainteresowaniem co dało bardzo dobry wynik sprzedaży. Zostało to osiągnięte dzięki dobremu designowi oraz dobrym rozwiązaniom technicznym. Według zdobytej wiedzy osiągnęliśmy największą sprzedaż w Polsce w porównaniu z produktami konkurencyjnymi. Pomimo mało rozpoznawalnej marki atrakcyjność naszych produktów wzrasta. Jest to wynikiem użytych wysokiej jakości podzespołów oraz zaawansowanemu elektronicznie sterownikowi. Dało nam to możliwość uplasowania w produktach zaawansowanych technologicznie co zapewnia nam bezkonkurencyjność na rynku.
12. SWIMER AGRO TANK 22000 z systemem Lipremos SONIC PRO oraz aplikacją WEB – zgłaszający i producent: ŁUKASZ OTREMBA SWIMER
Zbiornik SWIMER AGRO TANK 22000 z systemem Lipremos SONIC PRO oraz aplikacją WEB to innowacyjne rozwiązanie zapewniające bezpieczne magazynowanie i dystrybucję nawozów płynnych z systemem monitoringu parametrów cieczy. System zapewnia optymalną logistykę całocysternowych dostaw roztworu saletrzano-mocznikowego. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu w bezpieczny i ekonomiczny sposób zadbasz o nawozy w swoim gospodarstwie.
13. Wóz asenizacyjny BIRTUGAN – zgłaszający i producent: GAMA GROUP Szepietowscy Sp.j
Wóz asenizacyjny Birtugan umożliwia dostarczanie nawozów płynnych do gleby. Zawarte w nawozach składniki odżywcze zapewniają roślinom optymalne warunki do wzrostu. Kluczową zaletą wozu Birtugan jest wytrzymała i solidnie zabezpieczona konstrukcja ramy. Rama wykonana jest z grubych profili oraz wzmocniona w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia. Zastosowanie pompy krzywkowej Vogelsang o wysokiej wydajności pozwala zasysać gnojowicę o dużej gęstości lub zawiesin zawierających cząstki stałe.
14. Zestaw kosiarek tylnych dyskowych KDD 911 STH ISOBUS – zgłaszający i producent: SAMASZ Sp. z o.o.
Kosiarki tylne KDD 911 STH ISOBUS z kosiarką czołową tworzą zestaw GigaCUT o szerokości roboczej 9,1 m. To sztandarowy produkt firmy SaMASZ zbudowany z myślą o dużych gospodarstwach rolnych oraz usługodawcach. Do pracy z takim zestawem potrzebny jest ciągnik o mocy minimum 200 KM. Wydajność pracy sięga 11 ha/h. KDD 911 STH posiada certyfikację ISOBUS przyznaną przez stowarzyszenie AEF, którego SaMASZ jest pierwszym i dotychczas jedynym członkiem z Polski. Standaryzacja w ramach ISOBUS pozwala na bezproblemową komunikację maszyny z dowolnym terminalem kompatybilnym z tym systemem.
Szerszy opis wybranych produktów ze Złotym Medalem Polagra Premiery 2024 przeczytasz w numerze 1-2/2024 “Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Oprac. Kamila Dłużewicz