StoryEditorPożary

Tragiczny bilans żniw 2022. Tysiące pożarów zboża i około 500 spalonych maszyn rolniczych [ZDJĘCIA]

05.08.2022., 09:08h
Ledwie połowa wakacji za nami, a już możemy powiedzieć, że jest to jeden z gorszych okresów, w których dochodziło do pożarów użytków rolnych, lasów czy rżysk. Straż podała podsumowanie działań.

1 osoba nie żyje, spłonęło blisko 500 maszyn rolniczych

Intensywny czas żniw to również intensywne czas działań dla straży pożarnych. Praktycznie w wakacyjne miesiące nie ma dnia, w którym jednostki nie wyjeżdżałyby do pożaru upraw rolnych, maszyn rolniczych czy łąk. Nie zawsze dochodzi do nich podczas prac rolnych, ale często są one związane z rolnictwem.

Tylko w tym roku do 3 sierpnia straż pożarna wyjeżdżała do blisko 2200 pożarów upraw rolnych oraz łąk, rżysk i pożarów powstałych podczas zbiorów tych upraw. W pożarach tych spłonęło 478 maszyn i pojazdów rolniczych.

W zdarzeniach tych niestety ucierpieli również ludzie, bowiem 49 osób zostało rannych a 1 osoba poniosła śmierć.

 

Straż apeluje

Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia prac rolnych jak również podczas pobytu w lasach. Podczas tegorocznego lata stopień wilgotności traw, upraw rolnych i ściółki jest tak niski, że należy się wystrzegać używania jakiegokolwiek ognia otwartego na polach i w lasach” – apelują strażacy z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Jak ograniczyć zagrożenie pożarem podczas żniw?

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie) przypomina o zagrożeniach pożarowych związanych z prowadzeniem prac żniwnych.

W tym gorącym okresie strażacy wyjeżdżają często do pożarów zboża na pniu, ścierniska czy słomy. Zdaniem strażaków z PSP w Środzie Wlkp., znaczna ich część jest wynikiem nienależytego zabezpieczenia sprzętu.

Oto jakie czynności należy wykonać, aby znacznie zmniejszyć ryzyko pożaru:

  • zabezpieczyć rury wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,
  • codziennie sprawdzić i wyczyści wszystkie newralgiczne podzespoły maszyny, zwłaszcza kombajnu i prasy,
  • benzynę czy olej napędowy przechować w ilości nie przekraczającej dobowego zapotrzebowania, najlepiej w zamkniętych, metalowych pojemnikach, w odległości co najmniej 10 m od miejsca omłotów, od stogu, w miejscu oczyszczonym z materiałów palnych,
  • wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajn w gaśnice, beczkę z wodą o pojemności min. 200 l.
  •  wskazane jest też zabezpieczenie sprzętu (ciągnik z pługiem czy talerzówką) do oborania miejsca powstania pożaru,
  • nie palić tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów, podczas zbioru oraz przy transporcie palnych płodów rolnych,
  • zapewnić możliwości, na wypadek pożaru, bezpiecznego i szybkiego opuszczenia przez ludzi i sprzęt ze stodoły lub innego pomieszczenia gospodarczego.

Michał Czubak

Fot. arch. PSP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 16:40