Rada Krajowa OPZZRiOR opracowała także propozycję rozwiązań dotyczących zwalczania ASF-u. Wśród nich na pierwszym miejscu wymieniana jest potrzeba podjęcia interwencji w zakresie dodatkowego odstrzału dzików. W tym celu OPZZRiOR proponuje przydzielenie funduszy na odstrzał, zabezpieczenie na terenie każdego powiatu chłodni do przechowywania zwierzyny łownej oraz udzielenie uprawnień do odstrzału myśliwym spoza kół łowieckich.
Postulat czwarty dotyczy przywrócenia opłacalności w sektorze trzody chlewnej, który został rozgromiony na skutek nierównej konkurencji gospodarczej ze strony potentatów zachodnioeuropejskich. Postulat piąty dotyczy zmiany prawa łowieckiego.
– Nadmierne pogłowie dzików, które jest wynikiem opieszałości rządu, wyrządza potężne straty w gospodarstwach rolnych przyczyniając się do ich upadku. Potrzebna jest zmiana Prawa łowieckiego, gdzie dotychczas ciężar ponoszenia kosztów za straty wyrządzane przez zwierzynę łowną ponosi rolnik – wyjaśnia Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR.
W postulacie szóstym OPZZRiOR domaga się objęcia działaniami osłonowymi sektora mleczarskiego po likwidacji kwot mlecznych, wzorem innych państw unijnych oraz przeniesienia ciężaru finansowego pokrycia kar za nadprodukcję z ostatniego roku kwotowego na budżet państwa. W postulacie siódmym rolniczy OPZZ domaga się doprowadzenia do przerwania dotychczasowej polityki unijnej wobec polskiego rolnictwa jako przejawu dyskryminacji ekonomicznej grupy zawodowej rolników ze względu na nierówne warunki konkurencji na rynku wspólnotowym.
Kolejny postulat dotyczy przeciwdziałania praktykom monopolistycznym między innymi poprzez wprowadzenie rozwiązań podatkowych dla zagranicznego handlu sieciowego. W postulacie dziewiątym członkowie rolniczego OPZZ-tu domagają się przygotowania rozwiązań chroniących producentów rolnych w łańcuchu handlowym przed praktykami spekulacyjnymi pośredników. Natomiast w dziesiątym domagają się przyjęcia prawodawstwa zabezpieczającego sprzedaż polskiej ziemi cudzoziemcom oraz chroniącego gospodarstwa rodzinne przed ograniczaniem dostępności do ziemi rolnej.
– Domagamy się także ukrócenia barbarzyńskich praktyk komorniczych w stosunku do gospodarstw rolnych – dodaje Sławomir Izdebski.
Józef Nuckowski