StoryEditorInterwencje

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie lotnisko

05.06.2018., 15:06h
Centralny Port Komunikacyjny – zajmie ponad 66 km2 na styku trzech gmin: Baranowa, Teresina i Wiskitek. Sam port to 30–35 km2, głównie dobrej rolniczej ziemi. Mieszkańcy terenów, którzy utracą swoją ziemię, rozmawiali na ten temat w środę 23 maja w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie z Mikołajem Wildem – pełnomocnikiem rządu do spraw CPK i sekretarzem stanu w ministerstwie infrastruktury. Salę wypełniły transparenty: „Nie oddamy naszych ojcowizn”, „Stracimy źródło utrzymania”, „Betonujcie piachy, a nie dobre gleby”. „Nie chcemy lotniska”.
Najważniejszym tematem rozmów na linii ministerstwo infrastruktury – mieszkańcy, jest i będzie wykup ziemi pod budowę lotniska. Mieszkańcy gmin, na terenie których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, zastanawiają się dlaczego rząd zarezerwował dwukrotnie większy obszar do przeprowadzenia badań środowiskowych. Pytają, czy rząd nie chce wykupić tych wszystkich gruntów po to, by potem, z dużym zyskiem, sprzedać zainteresowanym inwestorom.

Mikołaj Wild próbował rozwiać te wątpliwości mówiąc, że do 2020 r., czyli czasu, kiedy ma zostać wydana decyzja środowiskowa, żaden mieszkaniec zarezerwowanego terenu nie będzie zmuszony do sprzedaży ziemi. Przekonywał, że właśnie takie rozwiązanie ma na celu ochronę mieszkańców.

CPK ma być nie tylko lotniskiem, ma tu powstać węzeł przesiadkowy, który połączy ruch lotniczy, kolejowy i drogowy. Całość procedury podzielona została na trzy etapy. Pierwszy, obejmie przygotowanie obszaru inwestycji – czyli wskazanie maksymalnego obszaru, jaki będzie mógł zająć CPK – 2018 r. Na tym etapie mieszkańcy gmin będą mieli możliwość uczestniczenia w konsultacjach i negocjacjach. W drugim, nastąpi rezerwacja obszaru inwestycji – oficjalne wyznaczanie docelowego obszaru i rezerwacja terenu dla dwóch wariantów, jakie przewiduje rząd dla CPK – rok 2019. W tym też roku zakończą się negocjacje z mieszkańcami. Trzecim etapem będzie wydanie decyzji lokalizacyjnej – nastąpi ostateczne wskazanie lokalizacji CPK, a grunty staną się własnością Skarbu Państwa. Budowa CPK planowana jest na lata 2021–2027.

Najlepsza specustawa

Zapisy poprzednich specustaw powodowały, że zainteresowana osoba dowiadywała się, że jest stroną postępowania w momencie wydania decyzji o wywłaszczeniu. Od tego czasu miała 120 dni na opuszczenie nieruchomości – mówił Mikołaj Wild.



  • Największa sala w Baranowie zapełniła się mieszkańcami gminy zainteresowanymi budową CPK
W specustawie dotyczącej CPK znalazł się zapis wprowadzający dodatkowy czas, podczas którego spółka celowa powołana przez rząd będzie próbować wykupić grunty na obszarze 66,2 km2.

Macie państwo wybór, możecie dobrowolnie sprzedać swoją ziemię spółce, otrzymać pewne pieniądze i nimi dysponować lub zaryzykować i czekać na wyższe pieniądze w przyszłości. Rolnicy, którzy nadal będą chcieli prowadzić działalność rolniczą mogą liczyć na nieruchomości zamienne. Powstanie lista gospodarstw znajdujących się w zasobach: Krajowego Ośrodka Wsparcie Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasów Państwowych i Krajowego Zasobu Nieruchomości.



W specustawie o CPK znalazło się również dodatkowe rozwiązanie ochronne dla rolników. Chodzi o skrócenie obowiązkowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego z 30 lat do 12,5 roku oraz przyznanie na wniosek pełnomocnika ds. CPK emerytury wyjątkowej, oprócz odszkodowania lub zapłaty za ziemię. Spółka celowa przejmie na siebie również ewentualne kary za zaprzestanie upraw dofinansowywanych z unijnego budżetu.

Wiem, że cena gruntów jest dla państwa bardzo ważna. Wiele mówicie, że grunty będą wyceniane jako grunty rolne. Tak nie będzie. Ceną minimum, punktem wyjścia w rozmowach, będą odszkodowania płacone przy budowie autostrad. Oznacza to, że możecie państwo liczyć na więcej. Przypomnę, że w ostatnim czasie odszkodowania z tytułu budowy autostrad sięgały 35–40 zł za m2 – poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK. Zaznaczył jednak, że z pewnością ceny będą odnoszone do bieżących wartości transakcyjnych.



  • Mikołaj Wild – pełnomocnik rządu do spraw CPK
Uczestnicy spotkania zwrócili ministrowi Wildowi uwagę, że w myśl obowiązującego w Polsce systemu podatkowego, sprzedając swój majątek, będą zmuszeni zapłacić podatek od tej transakcji. To z kolei spowoduje pomniejszenie ich „zysku”. W odpowiedzi usłyszeli, że nie jest możliwa zmiana obowiązującego systemu.

Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi

Podczas pięciogodzinnego spotkania jego uczestnicy zadawali Mikołajowi Wildowi wiele szczegółowych pytań dotyczących m.in. przyszłości kościołów, cmentarzy, budowy linii kolejowych. Domagali się konkretnych odpowiedzi na swoje pytania, ale bardzo często ich nie uzyskiwali. Głośno wyrażali swoje głębokie niezadowolenie z powodu budowy CPK, który zmieni życie wielu rodzin. Zastanawiali się, jak będą żyć w bezpośrednim sąsiedztwie olbrzymiego lotniska, przecież przed hałasem nic ich nie uchroni. W poniedziałek 4 czerwca w Baranowie rozpoczął działalność punkt konsultacyjny dla mieszkańców zorganizowany przez ministerstwo infrastruktury.

Zgodnie z uchwałą podjętą 18 kwietnia Rada Gminy Baranów 17 czerwca przeprowadzi referendum w sprawie CPK, mieszkańcy odpowiedzą na dwa pytania:
  • 1. Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów?
  • 2. Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Już dziś wiadomo, że niestety, jego wyniki nie będą wiążące dla strony rządowej.

Ireneusz Oleszczyński
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 10:14