Odpowiedni wniosek o przyznanie wsparcia należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, a w przypadku grupy producentów suszu tytoniowego właściwego ze względu na siedzibę tej grupy.
Do wniosku o udzielenie dotacji trzeba dołączyć m.in. kopię faktur, rachunków lub innych dokumentów potwierdzających sprzedaż świń, oświadczenie o liczbie sprzedanych świń, jeśli faktura lub rachunek nie zawierają takiej informacji, a jedynie ich łączną masę. Do wniosku trzeba także załączyć kopię listy wierzytelności lub innego dokumentu potwierdzającego zadłużenie firmy wobec rolnika. Takie zaświadczenie musi zostać sporządzone przez syndyka masy upadłościowej lub doradcę restrukturyzacyjnego.
Pomoc umniejszy pulę de minimis.
Ponieważ pomoc będzie przyznawana z puli de minimis, rolnik musi do wniosku dołączyć także zaświadczenia dotyczące otrzymanej już pomocy de minimis, w ciągu ostatnich 3 lat podatkowych. Jeśli rolnik jest jednym z kilku właścicieli gospodarstwa, powinien dołączyć do wniosku również zgodę pozostałych współposiadaczy na ubieganie się o takie wsparcie. Warto także zwrócić uwagę, że rolnicy będący płatnikami podatku VAT, podając kwotę obniżenia dochodu lub wartość niezapłaconych faktur, powinni posługiwać się ceną netto. Z kolei rolnik ryczałtowy we wniosku powinien wpisać wartość brutto.
Dobre wieści również dla plantatorów tytoniu, którym nie zapłacono za susz
Na podobnych samych zasadach o wsparcie mogą ubiegać się także plantatorzy tytoniu. Wniosek o pomoc z ARiMR mogą też złożyć grupy producentów suszu tytoniowego, które również nie otrzymały zapłaty za towar odstawiony w latach 2014–2017.
Czasu na złożenie wniosków pozostało naprawdę niewiele - tylko do środy, 14 sierpnia
Paweł Mikos (akt. Oskar Miroszka)
fot. archiwum TPR