StoryEditorWiadomości rolnicze

Tysiąc złotych dla sołtysa?

04.01.2017., 16:01h
Do Sejmu trafił projekt ustawy, która zakłada zmiany w funkcjonowaniu sołtysa i sołectwa. Zakłada on m.in., że sołtys stałby się funkcjonariuszem publicznym oraz otrzymywałby comiesięczne wynagrodzenie.

– Sołtys odgrywa bardzo ważną rolę w społecznym życiu wsi. Jest nie tylko reprezentantem sołectwa, lecz także inicjatorem przedsięwzięć służących społeczności wiejskiej – przekonuje Piotr Zgorzelski, poseł PSL, uzasadniając propozycje zmian w prawie. Według polityka w ten sposób pozycja sołtysa zostanie dowartościowana i wzmocniona.

Zgodnie z proponowanym prawem, sołtys za każdym razem mógłby uczestniczyć w obradach rady gminy, gdzie byłby oficjalnym reprezentantem sołectwa. Do jego obowiązków należałoby także organizowanie i prowadzenie zebrań wiejskich, przekazywanie na bieżąco informacji dotyczących gminy czy powiatu wszystkim mieszkańcom sołectwa.

Za tę pracę sołtys miałby otrzymywać zwrot kosztów podróży służbowych (np. na sesję rady gminy) oraz wynagrodzenie. PSL proponuje, aby była to połowa minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1000 złotych brutto. Pieniądze te nie miałyby pochodzić z budżetu sołectwa czy gminy, tylko miałyby być wypłacane przez Skarb Państwa.

W proponowanych zmianach jest jeszcze kilka istotnych zapisów. Po pierwsze, sołectwo uzyskiwałoby status podobny do organizacji pożytku publicznego. W praktyce oznacza to, że sołectwo mogłoby chociażby pozyskiwać dodatkowe pieniądze z różnych źródeł. Mogłyby to być zbiórki wśród mieszkańców lub specjalne fundusze dla lokalnych społeczności. Środki mogłyby być przeznaczone np. na festyny, szkolenia dla mieszkańców wsi czy budowę placu zabaw. Drugi ważny zapis mówi o możliwości gospodarowania przez sołectwo majątkiem gminnym i uzyskiwania dochodu z tego tytułu.

Czy jednak te propozycje wejdą kiedykolwiek w życie? Jeśli nawet, to raczej niezbyt szybko. Poza tym najpierw rząd musiałby wygospodarować pieniądze na wypłacenie comiesięcznej pensji sołtysom. A to w skali roku oznaczałoby wydatek z budżetu państwa w wysokości 500 mln zł. pm

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 00:58