W wyniku działań wojennych ukraińskie firmy mleczarskie mierzą się z koniecznością zmiany kierunków eksportu. O niezbędnej intensyfikacji coraz częściej informują ukraińscy analitycy. Okazuje się, że część producentów zaczyna odnosić sukcesy w tej kwestii. Statystyki pokazują, że w ostatnich miesiącach udaje się zwiększać chociażby eksport sera do państw unijnych.
12 ukraińskich mleczarń może sprzedawać nabiał na unijnym rynku
W roku 2022 dwanaście ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją nabiału otrzymało pozwolenie na eksport do krajów Unii Europejskiej. Z tego osiem z nich korzysta z tej możliwości po rozpoczęciu wojny przez Federację Rosyjską. Kolejne mleczarnie mają zamiar ubiegać się o pozwolenia i rozpoczynać eksport do końca roku.
Głównymi problemami dotyczącymi ukraińskiego rynku są ogromny wzrost cen i migracja spowodowana trwającą wojną. Znacznej części społeczeństwa ze względu na wysokie ceny nie stać też na zakup żywności. Jednocześnie zgodnie z ostatnimi kalkulacjami analitycy przewidują nadal nadmiar produktów rolnych, których firmy nie będą w stanie sprzedać na Ukrainie. Będzie wymagać to stałego wysokiego tempa sprzedaży poza granice. Daje się to już zaobserwować w przypadku innych niż produkty mleczarskie wyrobach w trakcie ostatnich miesięcy. Wydaje się to kluczowe dla tego jak ukształtują się ceny ukraińskich produktów w najbliższych miesiącach.
Ukierunkowywanie się ukraińskich firm na rynki europejskie zaczęło się intensyfikować już w roku 2021. Trwająca wojna jest czynnikiem, który ten proces przyśpiesza. W samym 2021 roku dostęp do rynku unijnego uzyskało 25 przedsiębiorstw.
Artur Puławski