Będą zniesione cła, w tym na ser oraz większy eksport mięsa
Umowa zakłada chociażby zredukowanie japońskich ceł na niektóre produkty mleczne. Na przykład na niektóre sery, takie jak Gouda czy Cheddar cło będzie zniesione z obecnych niemal 30%. Również cło na wino z 15% zostanie zredukowane do 0. Porozumienie przewiduje także znacznie zwiększenie eksportu do Japonii wołowiny oraz przetworzonego mięsa wieprzowego. Natomiast na świeże mięso wieprzowe będzie obowiązywać tylko niewielkie cło.
Japonia zobowiązała się także do chronienia od podrabiania 205 produktów rolnych o wysokiej jakości z UE, które są wpisane na listę oznaczeń geograficznych.
Hogan: Zyskujemy dostęp do dużego i wyrafinowanego rynku
– To porozumienie jest najbardziej znaczącą i daleko idącą umową zawartą przez UE w handlu rolno-spożywczym i zapewni naszym rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym dostęp do bardzo dużego, dojrzałego i wyrafinowanego rynku – zapewniał po ogłoszeniu porozumienia Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa.
Jak dodał unijny komisarz, osiągnięte porozumienie jest typu „win – win”, czyli obie strony są tak naprawdę wygranymi.
Poza produktami spożywczymi umowa o wolnym handlu obejmie także farmaceutyki, sprzęt medyczny, samochody oraz maszyny i urządzenie wykorzystywane w transporcie.
Porozumienie o wolnym handlu między UE a Japonią zostało ogłoszone przez Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej, Shinzo ABe, premiera Japonii oraz Jaena-Claude’a Junckera, szefa Komisji Europejskiej.
KE negocjuje też inne porozumienia o wolnym handlu
Warto przypomnieć, że obecnie Komisja Europejska negocjuje podobne umowy o wolnym handlu m.in. z Nową Zelandią, Australią, Meksykiem, Turcją czy krajami Mercosur. pm