13 maja 2019 roku w sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Debaty Publicznej poświęcone projektowi tzw. ustawy odorowej, czyli ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstania uciążliwości zapachowej.
Organizacje rolnicze przeciwko ustawie "odorowej"
Ministerstwo Środowiska zaproponowało zmianę prawa, które narzucałoby budowę nowej obory czy chlewni w znacznej odległości od innych zabudowań. Dla tych największych ferm będzie to nawet 500 metrów.
Zaproponowane przez resort środowiska prawo zakłada, że nowe normy dotyczyły budynków inwentarskich, w których utrzymywane będą zwierzęta odpowiadające co najmniej 210 DJP (Dużym Jednostkom Przeliczeniowym).
Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzięło w niej udział ponad 150 osób reprezentujących hodowców bydła, producentów trzody chlewnej, drobiu, mięsa oraz producentów żywności. Wszyscy sprzeciwili się projektowi, ponieważ zaproponowane przepisy, w ich ocenie, uderzają w gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą. Relacje z debaty przedstawimy w kolejnym numerze „Tygodnika”.
Więcej na ten temat przeczytasz tu:
Obory i chlewnie będą musiały być budowane nawet 0,5 km od domów Magdalena Szymańska
fot. archiwum TPR