Mikrocząsteczki plastiku nas otaczają
Nowy interdyscyplinarny projekt badawczy na Uniwersytecie w Bayreuth oceni wpływ mikroplastiku w glebie na wzrost upraw rolnych.
Niewidoczne dla gołego oka mikrocząsteczki plastiku są wszędzie. Otaczają nas, znajdują się w wodzie, w której żyją ryby, występują w powietrzu, ale także obecne są w ziemi. Wiele ostatnich badań wykazało, że udział mikrodrobin plastiku w glebie stale rośnie. Do gleby dostają się poprzez nawozy, kompost, ścieki czy pochodzą z powłok nasion. Duża ich część gromadzi się ryzosferze, czyli miejscu w glebie, gdzie rośliny korzenne pobierają składniki odżywcze i wodę.
Czy i ewentualnie w jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na rozwój rośliny? To zagadnienie jest słabo poznane, dlatego ruszają odpowiednie badania nad tym zagadnieniem.
Niemcy sprawdzą wpływ mikroplasitku na wzrost roślin
Badania prowadzone są przez naukowców z University of Bayreuth z siedzibą w Bawarii. Przedmiotem badań jest wyjaśnienie złożonych fizycznych, chemicznych i biologicznych interakcji między cząstkami mikroplastiku, korzeniami roślin i mikroorganizmami w glebach rolniczych. Projekt zajmie się również konsekwencjami rosnącego napływu mikrodrobin plastiku do gleb na gruntach ornych.
Wyniki badań pozwolą naukowcom zrozumieć, w jaki sposób mikrodrobiny plastiku mogą wpływać na funkcje gleby i plony rolne. Na tej podstawie będzie można bardziej wiarygodnie przewidzieć zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, które mogą wynikać z długoterminowej akumulacji mikroplastików w glebach rolniczych.
Badania finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki (DFG).
Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło: www.innovationnewsnetwork.com