StoryEditorCo w nowym numerze

W TPR o największym siewniku w Polsce, który ma aż 12 metrów

26.07.2021., 12:07h
Tradycyjnie w okresie żniw oddajemy w ręce naszych Czytelników podwójny numer "Tygodnika Poradnika Rolniczego". A na 112 stronach możecie znaleźć wiele ciekawych artykułów, w tym o sadzeniakach, które zamiast wschodzić, zaczęły gnić. Można też przeczytać o największym siewniku w Polsce i dlaczego rolnicy decydują się na inwestycje w obory uwięziowe. O czym jeszcze przeczytacie w nowym TPR?

Konkurs "Nawozy stosuję – wysokie plony zyskuję"

Zanim przejdziemy do omówienia innych tematów z nowego numeru, to chcemy zwrócić uwagę, że właśnie rozpoczął się konkurs TPR: "Nawozy stosuje – wysokie plony zyskuję". Chcemy poznać przygotowania naszych Czytelników do jesieni i zimy pod względem nawożenia upraw, a konkurs jest najlepszym sposobem na to. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy odpowiedzieć na jedno proste pytanie oraz przesłać do nas zdjęcie.
A warto się postarać, ponieważ pula nagród wynosi ponad 20 tys. złotych. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 31 października 2021 roku.
Więcej informacji i zgłoszenia do konkursu są na stronie: www.tygodnik-rolniczy.pl/konkurs-nawozowy.

Największy siewnik w Polsce – ma aż 12 metrów szerokości

W dziale technika rolnicza znajdziecie kilka ciekawych artykułów dotyczących kombajnów zbożowych, ale także i siewnika. I to wyjątkowym siewnikiem, który ma 12 metrów szerokości, zbiornik na materiał siewny o ładowności 4 ton oraz własny napęd diesla. Ten największy w Polsce siewnik wykorzystywany jest w gospodarstwie na Mazurach, gdzie pracuje z 360-konnym przegubowym ciągnikiem Case IH Steiger 9370.
Ile hektarów można obsiać przy pomocy takiego siewnika w ciągu jednego dnia? Odpowiedzi szukajcie na str. 48-50.

Sadzeniaki zamiast wschodzić zaczęły gnić

Tak jak w każdym numerze TPR, tak i w tym podejmujemy tematy interwencyjne w imieniu naszych Czytelników. Tym razem zajęliśmy się problemem zgłoszonym przez rolników z Dolnego Śląska, którzy kupili sadzeniaki. Pomimo, że miały certyfikaty i paszporty nadane przez Agencję Nasienną, to plonu żadnego z nich nie będzie. 
– U mnie prawie wszystko zgniło, wschody były jednostkowe, a pędy w ziemi bardzo mizerne – mówi jeden z rolników, który swoje straty oszacował na kilkadziesiąt tysięcy złotych. 
A jak do sprawy podchodzi firma, która sprzedała sadzeniaki? Więcej na str. 18-19.

Niepewny los gospodarstw rodzinnych

Niedawno we wsi Rybno Kolonia pod Działdowem potwierdzono nowe ognisko ASF u świń. Sytuacja stała się dramatyczna także dla rolników z okolicy, którzy w obawie przed chorobą wyprzedali tuczniki za cenę często nieprzekraczającej 4 zł/kg.
Zdaniem Bartłomieja Lewalskiego z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, ze względu na niskie ceny żywca i problemach związanych z ASF wiele gospodarstw rodzinnych zlikwiduje swoje stada świń i już nie wróci do produkcji trzody chlewnej.
Więcej na ten temat na str. 60.

Poznaj Tygodnik Poradnik Rolniczy już dziś

Jeśli jeszcze nie znasz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", to możesz go poznać za darmo. Wystarczy, że zamówisz bezpłatny egzemplarz próbny z dostawą prosto do domu. Co ważne –  nie zapłacisz ani za Tygodnik, ani za dostawę, Po prostu chcemy, żebyś przekonał się jak bardzo TPR może pomóc Ci w gospodarstwie.

Żeby poznać za darmo "Tygodnik Poradnik Rolniczy" wystarczy wypełnić poniższy formularz. Na podany przez Ciebie adres wyślemy jeden numer naszego tygodnika.


Z oferty bezpłatnego egzemplarza można skorzystać raz na 12 miesięcy.

Administratorem Twoich danych jest Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o (PWR), ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Dane z formularza nie podlegają automatycznym decyzjom. Cele przetwarzania:(1)realizacja zamówienia, (2)marketing bezpośredni (wysyłka pocztowa) i (3) przekaz treści marketingowych i handlowych zgodnie z udzielonymi zgodami; w tym z użyciem profilowania, (4)badania rynku i opinii w zakresie dostarczanych treści; (5)zabezpieczenie roszczeń. Podstawa przetwarzania: (1) umowa (RODO art. 6 ust.1 lit b), (2,3,4,5) nasz uzasadniony interes (RODO art. 6 ust.1 lit f), którym jest promowanie oferty PWR i naszych Partnerów oferujących produkty/usługi dla branży rolniczej, poznanie Twojej opinii o dostarczanych treściach i zabezpieczenie roszczeń; Twoja zgoda na komunikację marketingową na telefon, e-mail, sms/mms. Informacje będą dostosowane do Twoich zainteresowań w oparciu o dane na temat Twojej działalności podane nam teraz i/lub w przyszłych kontaktach. Czas przetwarzania: zależnie od celu: przez czas trwania usługi, do odwołania zgody, lub złożenia sprzeciwu. Odbiorcy danych: firmy wspierające nas w realizacji ww. celów: świadczące usługi hostingowe, pocztowe, telekomunikacyjne bądź finansowe oraz podmioty uprawnione na podstawie przepisów prawa. Twoje prawa: zależnie od celu przetwarzania danych masz prawo dostępu do danych, ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, wyrażenia sprzeciwu, przenoszenia, prawo wycofania w każdym czasie każdej ze zgód bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej wycofaniem, prawo żądania usunięcia danych. Stwierdzając niezgodne z prawem przetwarzanie danych możesz złożyć skargę do Prezesa UODO. Kontakt z PWR: tel. 61 869 06 30, kontakt z Inspektorem Ochrony Danych email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., więcej informacji o danych osobowych w Polityce Prywatności

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 03:24