
W projekcie rozporządzenia rządu w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych znalazł się zapis, który dodatkowo zaniepokoił hodowców. Chodzi o regulację, która zobowiązuje producenta, aby w okresie od 1 września 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. sprzedał nie większą ilość świń niż w okresie od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017.
Zdaniem Ewy Szydłowskiej, przewodniczącej łosickiej Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej, która wraz z mężem Robertem w miejscowości Kazimierzów w gminie Stara Kornica prowadzi hodowlę tuczników, rekompensaty nie powinny być obciążone żadnymi warunkami. Niektórzy hodowcy planowali rozwój produkcji, rozpoczęli budowy chlewni, zaciągnęli kredyty, dlaczego więc mają teraz ograniczać sprzedaż tuczników?
– W dokumentach składanych razem z wnioskiem o przyznanie rekompensat nie ma żadnej informacji, czy będziemy musieli podpisać jakieś oświadczenie w kwestii niezwiększania produkcji. Można więc przypuszczać, że cały wniosek jest zarazem oświadczeniem i sięgając po rekompensaty musimy pilnować, aby w 2017 i 2018 roku nie sprzedać ani jednej sztuki więcej niż rok wcześniej – mówi Ewa Szydłowska. jn