Senatorowie PiS składają poprawki zapowiadane przez premiera
We wtorek 12 października 2020 roku senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracowała nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątki dla zwierząt. Podczas jej prac wicemarszałek senatu Marek Pęk (PiS) przedstawił poprawki, o których wcześniej mówili premier i minister rolnictwa – więcej na ten temat tu: „Premier zapowiada zmiany w Piątce dla zwierząt. Czy rolników to uspokoi?”.
Formalnie poprawki te zgłosił senator Jacek Bogucki (PiS). Zakładają one m.in.:
- wydłużenie terminu wejścia w życie ograniczenia uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych na 1 stycznia 2022 r.,
- zachowanie możliwości prowadzenia uboju rytualnego, ale jedynie drobiu;
- utworzenie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt;
- wprowadzenie odszkodowań dla hodowców, którzy poniosą straty w związku z wejściem w życie ustawy.
Duża część senatorów z komisji rolnictwa skrytykowało Piątkę dla zwierząt
W trakcie prac nad Piątka dla zwierząt część senatorów, także tych wywodzących się z Prawa i Sprawiedliwości wypowiadała się negatywnie o proponowanych zmianach, zwłaszcza na temat ograniczeń w uboju rytualnym bydła. Zarówno Józef Łyczak i Zdzisław Pupa (obaj z PiS), jak i Ryszard Bober (PSL) wskazywali, że zakaz uboju rytualnego bydła spowoduje znaczną straty w eksporcie wołowiny, a w konsekwencji może doprowadzić do likwidacji istotnej gałęzi gospodarki.
– Apelujemy do rządu, żeby nie ograniczać uboju rytualnego bydła. Takie jest oczekiwanie rolników ‒ mówił Jerzy Chróścikowski (PiS), przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
Senator Chróścikowski wskazywał, że vacatio legis przesunięty na 1 stycznia 2022 r. to zdecydowanie zbyt krótki okres, ponieważ proces produkcji w wypadku hodowli bydła trwa dłużej, nie da się go wygasić w ciągu roku.
Komisja rolna za odrzuceniem Piątki dla zwierząt
Ostatecznie senator Ryszard Bober (PSL) złożył wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w całości ze względu na szereg błędów formalnoprawnych oraz wiele innych wad.
Większość senatorów należących do Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparła ten wniosek, wśród nich było aż 5 senatorów PiS na siedmiu zasiadających w komisji. Oznacza, to na razie mały sukces rolników i środowisk rolniczych. Jednak o tym czy Senat także odrzuci ustawę w całości? Przekonamy się o tym we wtorek 13 października, kiedy to będzie głosowana przez wszystkich senatorów.
Tego samego dnia w Warszawie odbędzie się protest rolników przeciwko Piątce dla zwierząt.
Paweł Mikos
Fot. Senat RP