Prezydent wetuje ustawę o działach administracji rządowej
W piątek 8 stycznia 2021 roku prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje ustawę o działach administracji rządowej, która zakładała m. in. połączenie w jeden resort rolnictwa i obszarów związanych z łowiectwem i gospodarki leśnej i stworzenie Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa.
Pierwszym argumentem przedstawianym przez prezydenta jest kwestia terminu uchwalenia tej ustawy. Została on przyjęta przez Sejm 20 listopada 2020 roku określając, że nowe prawo ma wejść 1 stycznia 2021 roku. Andrzej Duda podkreśla, że przyjmując 30-dniowy termin senatu na zajęcie się nowym prawem oraz kolejne 21 dni, które ma prezydent na podpisanie lub zawetowanie ustawy, to w jego opinii doszło do naruszenia nakazu zachowania odpowiedniego vacatio legis.
– Przebieg procesu legislacyjnego sprawił, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie mógł skorzystać z przysługującego na mocy Konstytucji terminu na podjęcie decyzji w sprawie ustawy, a jednocześnie projektodawca nie wskazał szczególnych powodów uzasadniających skrócenie vacatio legis – argumentuje Andrzej Duda.
Czas walki z koronawirusem nie jest dobrym momentem na podwyżki w rządzie
Prezydent wskazuje także, że czas walki z pandemią Covid-19 nie jest w jego przekonaniu odpowiednim terminem na zmiany w administracji, zwłaszcza w odniesieniu do wzrostu wynagrodzeń dla wiceministrów.
– Podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu stanowić będzie wyraźne odstępstwo od wcześniejszych, podjętych właśnie w czasie walki z COVID-19, decyzji ustawodawcy dotyczących wynagrodzeń urzędników państwowych. Jeszcze raz podkreślam, że popieram konieczność wprowadzenia podwyżek dla osób pełniących ważne dla państwa i obywateli funkcje, pracujących w szczególnym obciążeniu i ponoszących szczególną odpowiedzialność, ale powinno to nastąpić, gdy sytuacja związana z pandemią Covid-19, także w aspekcie gospodarczym i społecznym, na to pozwoli – wskazuje prezydent.
Andrzej Duda: leśnictwo i łowiectwo powinno pozostać w resorcie środowiska
Prezydent podaje, że jego wątpliwości budzi także wyodrębnienia z Ministerstwa Środowiska nowego działu leśnictwo i łowiectwo. Zgodnie z przyjętym przez sejm prawem, leśnictwo i łowiectwo miałby być oddanie pod nadzór ministra rolnictwa i stworzenie nowego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa.
– Odpowiedzialność ministra właściwego do spraw środowiska za obszar leśnictwa i łowiectwa ma długą i dobrą tradycję. Ochrona środowiska i przyrody na trwale wpisała się w gospodarkę leśną. (…) Istniejące przyporządkowanie leśnictwa i łowiectwa ministrowi właściwemu do spraw środowiska to nie tylko wynik dobrych tradycji, ale też sprawdzonego mechanizmu działania, które przynosi wymierne korzyści budżetowi państwa, chroni lasy i daje możliwość sprawnego działania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – przekonuje Andrzej Duda.
Paweł Mikos, bcz
Fot. Kancelaria Prezydenta RP/Krzysztof Sitkowski.