Do kogo skierowany jest program wymiany?
Program Wymiany Młodych Rolników Polska – Teksas, organizowany przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych oraz Teksas A&M University i TALL Program, wraca po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa. Jest skierowany do młodych osób, w przedziale wiekowym 20-30 lat, które chcą związać swoją przyszłość z rolnictwem. Opiera się na wymianie: w tym samym czasie młodzi rolnicy z Polski wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a ich rówieśnicy z Teksasu przyjeżdżają do polskich gospodarstw.
Cele wymiany rolników Polska-Teksas
Głównym celem wymiany jest dostarczenie młodym rolnikom wiedzy i doświadczenia, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy w gospodarstwie. Uczestnicy zdobędą wiadomości na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych w USA i w Polsce. Będą mogli wymienić informacje na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii. Prócz tego, program ma na celu pogłębianie dobrych relacji i współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie.
Co zakłada program wymiany?
Młodzi rolnicy, którzy zdecydują się na wyjazd, spędzą 5 tygodni pomiędzy 19 czerwca a 22 lipca w partnerskim kraju wymiany. Będą tam mieszkać w gospodarstwie rolnym, uczestniczyć w codziennych pracach i zajęciach rodziny goszczącej. Wezmą udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu oraz uczelni o profilu rolniczym, by pogłębiać wiedzę o rolnictwie i produkcji rolnej w goszczącym kraju. Zdobędą nie tylko doświadczenie i profesjonalną wiedzę, ale także poznają tradycję i kulturę miejsca, w którym będą przebywać.
Tematyka wymiany obejmuje produkcję zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej oraz ogrodnictwo.
Jakie wymagania trzeba spełnić, by wyjechać do Teksasu?
By móc wziąć udział w wymianie, zainteresowany musi mieć pomiędzy 20 a 30 lat. Powinien mieć ukończoną szkołę średnią lub studia na kierunku rolniczym. Jedynym wymaganiem językowym jest co najmniej podstawowa znajomość języka angielskiego, by móc samodzielnie się komunikować. Atutem będzie prawo jazdy na samochód, traktor lub inne maszyny rolnicze, jednak nie jest to wymóg.
Po zakończeniu programu, uczestnicy otrzymają certyfikaty, potwierdzające udział.
Warunki pobytu
Uczestnicy nie będą dostawać wynagrodzenia za swoją pracę, ale mają zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie na czas pobytu. Organizatorzy oczekują jednak od nich aktywności i zaangażowania. Ich owocem mogą być zdjęcia, filmy czy artykuły, przygotowane podczas wizyty w Teksasie.
Uczestnicy będą musieli wziąć udział w trzydniowym programie wprowadzającym na Uniwersytecie Stanowym TAMU w College Station (pod Austin), a na zakończenie wymiany w dwudniowym programie podsumowującym. Finansowanie i przygotowanie tych spotkań leży w gestii organizatorów.
Jak się zgłaszać?
Aby się zgłosić, należy wypełnić i dostarczyć drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. następujące dokumenty:
- formularz zgłoszeniowy w języku polskim - POBIERZ,
- formularz zgłoszeniowy w języku angielskim – wkleić zdjęcie - POBIERZ formularz,
- zobowiązanie o przyjęciu uczestnika Programu Wymiany w 2023 roku,
- kopia paszportu (może być dostarczona w terminie późniejszym),
- kopia dowodu osobistego.
Uczestnicy poniosą koszty przelotu samolotem, ubezpieczenia, testów na COVID-19 oraz koszty administracyjne programu. Zainteresowane osoby zostaną zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną w Warszawie. Dokładne miejsce i termin nie są jeszcze znane.
Z.Ć.
fot. Pixabay