Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Iran pozostaje ważnym partnerem gospodarczym Polski w rejonie Bliskiego Wschodu. - Wstępne statystyki handlu za pierwsze 8 miesięcy 2014 r. pokazują, że w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowaliśmy blisko 60 proc. wzrost polskiego eksportu – dodał.
Zwrócił także uwagę, że obszarami w których mógłby nastąpić rozwój współpracy są między innymi rolnictwo i budownictwo. - Kontakty z Iranem podtrzymują polskie instytucje i przedsiębiorcy, czego przykładem są misje gospodarcze oraz uczestnictwo w targach i wystawach – podkreślił.
Podczas spotkania zwrócono także uwagę na rolnictwo i sektor produkcji żywności. Rozmawiano na temat komplementarności rolnictwa w Polsce i Iranie oraz możliwościach eksportowych obu krajów. Minister Marek Sawicki podkreślił, że jakość polskich artykułów rolno-spożywczych, cieszących się dużą popularnością na arenie międzynarodowej, uzyskujemy dzięki wysokim standardom produkcji i przetwórstwa rolno–spożywczego oraz dzięki wysokim nakładom na modernizację rolnictwa.
Minister Marek Sawicki poinformował o gotowości strony polskiej do dzielenia się technologiami wykorzystywanymi w polskim rolnictwie.
Minister Mohammad Nemtzadeh scharakteryzował model rolnictwa w Iranie, podkreślając że warunki klimatyczne umożliwiają wielokrotne zbiory płodów rolnych w ciągu roku, przy jednoczesnej konieczności nawadniania upraw w niektórych regionach Iranu. Wyraził też duże zainteresowanie polską ofertą eksportową w zakresie maszyn rolniczych i sprzętu wykorzystywanego w przetwórstwie rolno-spożywczym.
Obie strony zgodziły się, że istnieje duży potencjał współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa np., pomiędzy polskimi i irańskimi instytutami naukowo-badawczymi.
MRiRW/MG