StoryEditorInterwencja

Większy deszcz odcina ich od świata

13.09.2017., 09:09h
Urszula Krukowska z Kolonii Pełch w gminie Perlejewo od lat walczy o przyzwoity dojazd do szkoły dla swoich dzieci. Drogi, którymi muszą jeździć po deszczach przypominają bagno.
Wójt czyli zarządca gminnych dróg stwierdził, że niestety ale nie ma do nas drogi dojazdu. Gdy po deszczach wożę dzieci do szkoły, ledwie przejeżdżam przez błoto. Samochód po takim przejeździe jest po dach zbryzgany błotem. Odcinek około 1 km pokonuję przez pół godziny – wyjaśnia pani Urszula.

Umowa na dowóz

Urszula i Zbigniew Krukowscy początkowo starali się o to, żeby Urząd Gminy w Perlejewie dowoził ich dzieci do szkoły. Ostatecznie podpisali umowę na zwrot kosztów za dowożenie dzieci do szkoły.

Wcześniej chcieliśmy, żeby to gmina dowoziła nam dzieci do szkoły. Jednak wójt powiedział, że może dowozić, ale tylko dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, a drugie i tak będziemy musieli sami zawozić do szkoły. Więc wybraliśmy tę opcję, w której sami dowozimy dzieci. W przepisach znaleźliśmy zapis, że gdy szkoła jest oddalona od domu dziecka powyżej 3 km, to gmina ma obowiązek dowieźć je do szkoły bez względu na to, czy ma ono orzeczenie o niepełnosprawności, czy też nie ma. W takim przypadku obowiązkiem wójta jest zapewnić dziecku dowóz do szkoły lub zwrócić jego koszty. My do szkoły w jedną stronę mamy ponad 7 km – tłumaczą Krukowscy.

Małżonkowie podkreślają, że także zimą zdarzają się problemy w przejazdem drogą gminną.

W 2006 roku od września woziliśmy córkę na rehabilitację do Białej Podlaskiej. Gdy spadł śnieg, to na własny koszt musieliśmy odśnieżać drogę gminną. Gmina się do tego nie poczuwała – wspomina Zbigniew Krukowski.

Te kłopoty z drogą trwają od kilkunastu lat. Pisaliśmy do gminy różne pisma i podania o utwardzenie tej błotnistej drogi lub zrobienie przepustu umożliwiającego przejazd zalewaną drogą, która jest wskazana w umowie na dowóz dzieci. Jednak nikt na nasze prośby nie reaguje. Wójt już siódmy rok obiecuje nam naprawę drogi, jednak nic w tej kwestii się nie dzieje. Kończy się tylko na obietnicach – mówi Urszula Krukowska.

Pani Urszula skarży się, że od początku lutego tego roku nie było przejazdu drogą gminną.



Droga wyznaczona przez UG do wożenia dzieci, na wiosnę i teraz jesienią,
na jednym odcinku znajduje się po prostu pod wodą



Jadąc drogą na Pełch mamy dziennie o 3 km więcej niż drogą wskazaną w umowie na dowóz. Nikt nie przejmuje się tym, że robimy więcej kilometrów, że niszczymy samochód. Dwa lata temu wyrwałam przewody paliwowe ze zbiornika i nie dostałam od gminy żadnego odszkodowania. Pracownicy UG twierdzą, że ja specjalnie wjeżdżam na tą błotnistą drogę. A ja nie mam innego wyjścia. Jednego dnia jechałam zapłacić ubezpieczenie OC samochodu. Gdy utknęłam w błocie i strażacy wyciągali mój samochód, to jeden z nich powiedział do mnie „znowu pchałaś się w to błoto”. Ja musiałam zapłacić ubezpieczenie i przy okazji zawiozłam dzieci do szkoły. W tym błocie i w kamieniach zostawiłam już kilka misek olejowych. Gmina w tej kwestii nie poczuwa się do odpowiedzialności. Nigdy nie dostałam złotówki od firmy ubezpieczeniowej, w której urząd jest ubezpieczony. Wójt mówi, że te uszkodzenia są z winy kierowcy – skarży się Urszula Krukowska.

Będzie remont

Krukowscy w ubiegłym roku otrzymali na swoje listy odpowiedź, że gmina nie ma pieniędzy na naprawę drogi. W tym roku otrzymali wprawdzie odpowiedź pozytywną, jednak nie wierzą w realizację tych zapewnień.

Odpisano nam, że wykonano projekt remontu w/w drogi oraz złożono wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku o dotację na remont. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i uzyskaniu dofinansowania gmina ma przystąpić do modernizacji drogi – mówi Zbigniew Krukowski.


Krukowscy obawiają się, że sprawa remontu drogi ponownie skończy się na obietnicach.



Dowóz córek do szkoły jest dla Urszuli Krukowskiej drogą przez mękę


Zapytaliśmy więc wójta gminy Perlejewo Krzysztofa Radziszewskiego o to, kiedy zostanie przeprowadzony remont drogi prowadzącej do Kolonii Pełch. Wójt zapewnił nas, że bez względu na naszą interwencję do końca tego roku droga ta zostanie wyremontowana.

Otrzymaliśmy pieniądze od marszałka na budowę tej drogi – mówił wójt Krzysztof Radziszewski.

Jak wspominaliśmy na wstępie, wyjazd z Kolonii Pełch możliwy jest w dwóch kierunkach, przy czym po roztopach lub obfitych opadach deszczu oba są nieprzejezdne. Natomiast obiecywana budowa drogi obejmie tylko jeden odcinek.

Projekt budowy obejmuje odcinek 1200 m drogi, na której tworzy się błoto. Odcinka zalewanego wodą nie jesteśmy w stanie wyremontować, gdyż dochodzi tam do wylewania cieku, którego regulacja nie leży w naszej kompetencji. Staraliśmy się o przeprowadzenie melioracji na terenie między innymi wsi Moczydły i Czarkówki. Niestety, nie było wystarczającego zainteresowania mieszkańców wszystkich objętych tymi pracami wsi. Dlatego projekt upadł. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych nie ma pieniędzy na tę inwestycję – wyjaśniał wójt Radziszewski.

Bo nie ma pieniędzy

Wójt gminy Perlejewo podkreśla, że gminy wiejskie oraz starostwa mają za mało pieniędzy na remonty i budowę dróg.

Cały czas staramy się o zwiększenie puli pieniędzy od marszałka na remont dróg w gminie. Gospodarstwa rolne się rozwijają i w związku z tym po gminnych drogach poruszają się coraz większe sprzęty rolnicze, to z kolei doprowadza do ich szybszego niszczenia. Z przykrością muszę stwierdzić, że obecnie nie tylko drogi gminne, ale także te powiatowe są w złym stanie. W gminie mamy 33 rozproszone sołectwa i potrzebujemy dużych pieniędzy na utrzymanie dróg dojazdowych do nich – dodaje wójt.

Niedawno przez jedną z dróg wiodących do państwa Krukowskich przejechała równiarka. Niewiele to jednak dało Błota nie zlikwidowała. Podobno remont drogi  ma się zakończyć przed końcem października.

Józef Nuckowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:07